Domácí gely a želírovače:

Lněné semínko, xanthanová guma, pektin, pullulan, natrosol, solagum, sclerotium, konjakový pudr, agar, cizrnová voda, irský mech

Recepty a recenze domácích gelů najdete níže.


Hotové produkty

Original Sprout Natural Hair Gel

BIOglide lubrikační gel natural

Yarok Feed Your Roots pěnové tužidlo

Yarok Feed Your Hold lak na vlasy

Farfalla aloe vera gel NENÍ SCHVÁLENÁ PRO CGM!!!

Kinky-Curly curling custard NENÍ NON TOXIC!!!

Složení a specifika stylingových produktů

Original Sprout Natural Hair Gel

Non toxic gel na vlasy. Vhodný i pro malé děti. Dobře ho snesou většinou i nízkoporézní vlasy. Je dosti hydratační. Naprosto skvěle definuje. Ale nevydrží moc dobře v dalších dnech, není to úplně držák. Doporučuji používat v kombinaci s nějakým silněji fixačním gelem.

 • obsahuje humektanty
 • neobsahuje panthenol
 • neobsahuje protein

SLOŽENÍ: Water, Glycerin, Guar Hydroxypropyltrimonium Chloride, Cocos Nucifera (Coconut) Oil, Pyrus Malus (Apple) Fruit Extract, Prunus Armeniaca (Apricot) Fruit Extract, Vanilla Planifolia Fruit Extract, Dipteryx Odorata Seed Extract, Ananas Sativus (Pineapple) Fruit Extract, Cocos Nucifera (Coconut) Extract, Rubus Idaeus (Raspberry) Fruit Extract, Organic Rosmarinus Officinalis (Rosemary) Leaf Extract, Organic Arnica Montana Flower Extract, Organic Cucumis Sativus (Cucumber) Fruit Extract, Organic Vaccinium Macrocarpon (Cranberry) Fruit Extract, Organic Calendula Officinalis Flower Extract, Caprylohydroxamic Acid, Sodium Phytate, Caprylyl Glycol, Citric Acid.

Original Sprout Hair Gel zakoupíte zde

A pro SR zde

Mé výsledky s Original Sprout Hair Gelem: Nahoře samotný Sprout, uprostřed Sprout v kombinaci s Kinky-Curly custard, dole Sprout v kombinaci s xanthanovou gumou. 

BIOglide Lubrikační gel natural

Je čistě non toxic. Ještě nemáme ozkoušený. Jeví se nám jako dosti drahá varianta, na to, že je to samý glycerin. Máme ale pár spokojených ohlasů. V budoucnu otestujeme. Na podzim/zimu to ale moc nebude.

 • obsahuje humektanty
 • neobsahuje panthenol
 • neobsahuje protein

SLOŽENÍ: Glycerin, Aqua, Sodium Lactate, Xanthan Gum, Levulinic Acid, Sodium Levulinate, Lactic Acid.

BiOOO.cz - BIOglide Lubrikační gel, natural 150 ml
Přírodní lubrikační gel Natural zajišťuje excelentní lubrikaci při milostných hrátkách. Gel je kompatibilní s kondomy a zaručí vyšší komfort a kvalitnější prožitky obou partnerů.

Yarok Feed Your Roots pěnové tužidlo na vlasy

Obsahuje Potassium Sorbate!!! Pozor, pokud jste citliví na tuto složku. Ale vzhledem k tomu, že je to pravděpodobně jediné pěnové tužidlo na trhu s přijatelným složením, se dá považovat za hezký kompromis.

Pěna je krásně lehká, dobře definuje, vytváří i krustu, vlasy s ní docela rychle schnou. Docela dobře drží i do dalších dnů, přesto pokud požadujete co nejlepší výdrž, zkombinujte s některým silně fixačním gelem.

 • obsahuje humektanty
 • neobsahuje panthenol
 • obsahuje protein

SLOŽENÍ: Distilled Vitamin-Enhanced Aqua (Water), Non-GMO Corn or Rice Extract, Organic Vegetable Glycerol, Organic Herbal Extracts of: Ribes Nigrum {Black Currant) Extract, Beta Vulgaris (Beet Root) Extract, Kham Thai, Vaccinium Myrtillus (Blueberry); Natural Plant Sourced Vitmains 81, 82, B3 & C; Organic Cocos Nucifera (Coconut) Oil, Plant Sourced Kosher Vegan Xanthan Gum, Plant Sourced Kosher Vegan Potassium Sorbate; Organic African Black Soap, Vitamin A {Plant Sourced Infusion), Essential Oils of: Rosmarinus Officinalis (Rosemary), Lisea Cubeba {May Chang).

Přírodní a BIO kosmetika - Yarok Luxusní bio tužidlo na vlasy 59 ml - LADYBIO | luxusní přírodní & veganská kosmetika v ČR
BIO pěnové tužidlo od Yarok je bohaté na vitamíny a esenciální oleje. Tvaruje vlasy, dodává objem a hlavně výživu, která povzbuzuje vlasy.

https://yarokhair.com/collections/styling/products/feed-your-roots-mousse

Mé výsledky s pěnou Yarok. Vlasy jsou po ní vždy úžasně nadýchané a přitom super definované. 

Yarok Feed Your Hold - lak na vlasy

Pozor, také obsahuje potassium sorbate, na nějž může být někdo citlivý. Tento produkt nemám vyzkoušený, ale údajně je také super. Prodejci o něm tvrdí, že nezatěžuje, neslepuje vlasy a fixuje středně silně.

 • obsahuje humektanty
 • neobsahuje panthenol
 • obsahuje protein

SLOŽENÍ: Structured Vitamin Aqua (Water) Concentrate, Non-GMO Corn and Rice Extract, Vegetable Glycerol, Plant Sourced Kosher Vegan Xanthan Gum & Potassium Sorbate; Natural Plant Sourced Vitamins A, C & E; Essential Oils of: Organic Rosmarinus Officinalis (Rosemary}, Organic Litsea Cubeba (May Chang}.

https://www.ladybio.cz/yarok-luxusni-bio-lak-na-vlasy-236-ml/

Farfalla Aloe vera gel

Pozor! Není schválený pro CGM!!! Alcohol hned na druhém místě. Použití na vlastní nebezpečí. ;-)

My jsme se přesto rozhodly ho vzít na milost, vzhledem k nedostatku NT stylingových produktů a k jeho hezkému složení. Krásně definuje, dělá hezkou krustu, je hodně hydratační.  

 • obsahuje humektanty
 • neobsahuje panthenol
 • neobsahuje protein

SLOŽENÍ: Aloe Barbadensis Leaf Juice 1), Alcohol 1), Glycerin, Chondrus Crispus, Aqua, Xanthan Gum, Levulinic Acid, Arginine, Sodium Levulinate. 1) Ekologické zemědělství

Zakoupíte zde

Můj výsledek s Farfalla aloe vera gelem, když jsem do něj přidala pár kapek hrachového proteinu. 

Kinky-Curly Curling Custard

Pozor!!! Tento gel není NT, citlivým jedincům a těm, co se chtějí držet NT, nedoporučujeme. Přesto ho do seznamu zařazuji pro ty, kteří nedodržují striktně non toxic složení a nebojí se trochu zhřešit. Obsahuje dvě sporné složky, které nejsou nijak extrémně nebezpečné, ale také znepokojivou parfemaci.

Je to přitom jeden z nejúžasnějších gelů, co jsem vyzkoušela. A jeden z mála gelů bez glycerinu (mezi NT gely jediný!!!), který lze bez problémů používat v jakémkoliv počasí, i ve vlhkém či extrémně suchém. Proto mám neskutečnou radost z mého nového objevu - všimla jsem si, že jako želírovač je v něm použit pektin, a začala jsem experimentovat s výrobou domácího gelu z pektinu. A osvědčil se dokonale. O něm ale až později. Ještě si rozebereme Kinky custard a jeho sporné složky:

potassium sorbate - může dráždit, zvláště v produktu, který se neoplachuje, tocopheryl acetate - syntetický vitamín E, také potenciální alergen, natural fragrance - s touto složkou je to už horší, je znepokojivé, co se v ní může skrývat. toto slovní spojení je v podstatě nic neříkající pojem, musel by tam být dodatek, že se jedná o přírodní esenciální oleje. Na stránkách výrobce jsem našla pouze info, že používají výhradně parfemaci bez ftalátů, což je vlastně také nic neříkající sdělení. 😒

 • obsahuje humektanty
 • neobsahuje glycerin
 • neobsahuje panthenol
 • neobsahuje protein

SLOŽENÍ: Botanical infusion of water, horsetail, chamomile, nettle and marshmallow, organic aloe vera juice, agave nectar extract, tocopheryl acetate (vitamin e), pectin, citric acid, potassium sorbate and natural fragrance.

https://www.kudrnatevlasy.cz/shop/p/kinky-curly-curling-custard/

DOMÁCÍ GELY

Jak je uchovávat

Všechny podomácku vyrobené gely vám vydrží v lednici 3 - 5 dní, pokud do nich nepřidáte konzervant. Přesto, že se můžete od někoho dočíst, že používá domácí gel z lednice třeba i po 14 dnech, nebo že ho dokonce do lednice nedává a nechává si ho v koupelně, rozhodně vám to nedoporučuji. Není sice na první pohled zkažený ani není zatím nijak cítit, to ale neznamená, že je v pořádku. Vězte, že viditelná plíseň, nebo zápach, to je až poslední stádium bujení mikrobů, které se ve vašem gelu hemžily už předtím, než to bylo patrné. A gel hemžící se plísní a bakteriemi si na vlasy dávat nechceme. Jídlo z lednice byste přeci taky po týdnu už nejedli. ;-)

Zdá se vám výroba domácích gelů příliš náročná na to, abyste vařili před každým použitím novou várku? Řešení je přitom velmi jednoduché. Naporcujte si hotový vychladlý gel do formičky na ledové kostky. Potom si můžete vždy z mrazáku odebrat jen potřebné množství. Na fotce vidíte mou formičku, kterou mám z Pepca za 30,- Kč. Je skvělá tím, že její dno je z pružného silikonu, a tak se jednotlivé kostky dobře vyndavají. ‌‌

S šikovnou formičkou můžete mít vždy po ruce zásobu gelu. (Pepco, cca 30,- Kč)

Gel ze lněného semínka

Domácí gel ze lněných semínek je velice populární jak v no poo světě, tak mezi curly girls. Zamiluje si ho téměř každá. A to i ty, které si jinak na "přírodu" nepotrpí. A vůbec není divu. Je skvěle účinný, dobře tuží, a přitom jsou s ním vlasy krásně hladké a příjemné, a vůbec ne zatížené. Navíc je extra levný. Má ale i své nedostatky. Vlasy s ním strašně dlouho schnou. Ale opravdu příšerně dlouho, což může být dost otravné. No a hlavně, je to humektant. A to takový, že na mé vlasy působí nejintenzivněji ze všech humektantů. V horkých letních dnech jsem s ním měla z vlasů slámu. A jakmile začal podzim, který s sebou přinesl vysokou vzdušnou vlhkost, začal pro mě být lněný gel absolutně nepoužitelný. Ihned po tom, co vyjdu ven, moje vlasy vystřelí jako anténky do všech stran a je po účesu. Definice je ta tam a všude jen krep.

Je to opravdu škoda, protože lněný gel má super vlastnosti - dobře fixuje a nezatěžuje vlasy, většinou vyhovuje i jemným a nízkoporézním.

Washdays se lněným gelem v mých začátcích, když jsem byla na metodě cca půl roku a zrovna se mi začínalo dařit. 

Recept

Běžně se setkáte v receptech s poměrem 2 lžíce semínek na 1 hrnek vody a cca 10 minut povařit. Často se ale stává, že takto gel nedělá po uschnutí skoro žádnou krustu. Byl to i můj případ. Aby mi lněný gel dobře fungoval, musím ho uvařit extra hustý. Dělám to následovně:

3 polévkové lžíce lněných semínek dám do 250 ml vody, vařím dokud pořádně nezhoustne, což je cca 10 minut. Je těžké vychytat konzistenci takovou, aby gel byl co nejhustší, ale šel ještě přecedit. Ale časem to určitě vyladíte metodou pokus/omyl. Cedím ho přes silonku. Musí se to udělat hned po uvaření, později by to už nešlo vůbec. Protože je velmi horký, pomáhám si kuchyňskými kleštěmi, kterými gel vymačkávám a lžící gel stahuji z povrchu silonky.

Jen takový dodatek. Silonku potom nevyhazujte. Stačí z ní semínka vyklopit a silonku propláchnout. Bez problému ji můžete příště znovu použít a nevytváříte tak pokaždé další odpad. A zbylá semínka? Také pro ně snadno najdete využití. Můžete je přidat do těsta, pokud něco pečete, ať už sladkého či slaného. Také je někdy zamíchám psovi do jídla, když už je nevyužiji jinak. Ale vůbec nejraději je používám na skvělý a rychlý mugcake, který si dáváme k snídani. Recept na něj mám od Lindy z fb skupiny, najdete ho zde.

Vpravo: gel, jak ho vařím já. Žádná "vodička", ale pořádně hustý hlen. Zpočátku vás může jeho hlenovitá konzistence překvapit. Kdo už lněný gel dobře zná, ničemu se jistě nediví. 
Další washdaye s použitím lněného gelu, tyto už jsou aktuálnější z letoška. 

Xantanová guma

Xantanová guma se používá v kosmetice jako zahušťovadlo a základ gelů. Je to látka přírodního původu, která vzniká fermentací sacharidů kulturou bakterie Xanthomonas campestris. Jde taktéž o humektant, ale stejně jako je tomu u agaru, nemá tak silný nežádoucí účinek jako lněný gel. Navíc tuží opravdu silně a vlasy jsou s ní pěkné. Posuďte sami:

Washday s xantanovou gumou
Následující dny s xantanovou gumou BEZ REFRESHE - vlasy i přes vystavení nepříznivému počasí vypadají dobře

Recept

Půl lžičky xantanové gumy rozmíchejte v 1 dl vody nebo hydrolátu. Vzniklé cucky přeceďte přes sítko či silonku. Začněte s tímto receptem, a postupem času si dolaďte poměr. Já jsem přišla na to, že mám raději gel hustější, a dávám tedy jednu lžičku na 1 dl vody. Také do ní ráda přidávám protein, mým vlasům to dělá dobře a mám pak lepší výsledek.

Uchovávat se dá také skvěle v mrazáku. Po rozmrazení má konzistenci úplně stejnou, jako za čerstva.

Xantanovou gumu zakoupíte v e-shopech se surovinami pro výrobu domácí kosmetiky, např. zde na Nature-store.cz

Vlevo xantanová guma v prášku, uprostřed řidší gel - poměr 1/2 lžičky na 1 dl vody, vpravo hustější gel v poměru 1 lžička na 1 dl vody.

Pektin

Pektin je látka vyskytující se především v ovoci, a také v buněčných stěnách rostlin. Je využíván v potravinářském průmyslu jako silný želírovací prostředek a zahušťovadlo. V domácnosti se využívá při výrobě marmelád. Pektin je získáván ze zbytků ovoce při výrobě džusů, zejména ze slupek citrusů či jablek. Já mám vyzkoušený pouze pektin jablečný, a kupuji ho v bezobalovém obchodu Noplastico v Karlových Varech. Je běžně dostupný ve zdravé výživě či na internetu, také v supermarketech, ale tam seženete spíše citrusový. (S tím nemám zkušenost.) Také si dejte pozor na složení, často se prodávají různé směsy pektinu s cukrem a dalšími složkami. Doporučuji raději vyhledat čistý pektin, nevím co by to na vlasech udělalo a měla bych obavu že od cukru budou vlasy ulepené.

Gel z pektinu skvěle tuží a vydrží dobře i v dalších dnech. Nezpůsobuje ve vlhku krepatění vlasů. Dobře se nanáší a skvěle "ruličkuje" vlasy. Je to bezpochyby nejlepší gel co jsem kdy vyzkoušela. Tužící schopnost má řekla bych lepší, než samotný Kinky-Curly custard (který je také vyroben s pomocí pektinu a díky němu jsem na to přišla a začala s pektinem experimentovat). Krustu dělá velmi tvrdou, čím je hustější gel, tím tvrdší krusta. Ale odstranit jde. Dejte si pozor, ať ji odstraníte dobře, aby vám ve vlasech nezbyly kousky gelu.

S houstnutím a hrudkováním pektinu a vychytáním správného poměru může být trochu potíž. Houstnutí a rozpouštění je závislé na teplotě a pH tekutiny, ve které ho chcete rozmíchat. Lépe bude houstnout v kyselém prostředí, proto uvedu dva různé recepty, jeden s vodou a druhý s ibiškovým odvarem.

Také konzistence hotového gelu se výrazně mění v závislosti na teplotě, takže svůj recept můžete přizpůsobit i podle toho, jestli plánujete ho spotřebovat hned po vychladnutí, nebo dát do lednice a použít až později. V lednici gel ztuhne do podoby tvrdšího želé, ale dá se rozmíchat a použít. Pokud by byl tak hustý, že by to nešlo, můžete zkusit znovu rozehřát a nebo do něj přilít trošku horké vody z konvice a dobře rozmíchat.

Plánujete-li gel spotřebovat hned po uvaření, můžete ho udělat hustější. Pokud ho budete používat až po vyndání z lednice, nevadí když bude řidší, v lednici vám ztuhne.

Když se konzistence nepovede (bude moc řídký nebo moc hustý), prostě ho znovu přiveďte k varu a buď přidejte vodu nebo pektin. ;-)

Recept s vodou

V hrnci ohřejte 250 ml vody a přidejte 3 lžičky pektinu. Míchejte a ohřívejte, dokud se hrudky pektinu úplně nerozpustí. Můžete přivést i k varu. Až bude pektin úplně rozpuštěný, odstavte a nechte vychladnout. Vychladlý gel můžete rovnou použít, uchovat v lednici či naporcovat do formičky na kostky a dát do mrazáku.

Recept s ibiškem

Ibiškový nálev se používá jako oplach na vlasy, zejména kvůli srovnání pH po použití zásaditého mycího prostředku. (Při mytí vlasů jílem, tuhým šamponem apod.) Má kyselé pH a tím pomáhá vlas uzavřít. Také může pomoci ke zvlnění vlasů, má lehce tužící schopnost a blahodárné účinky na vlasy. Více se o něm dočtete a můžete ho i zakoupit zde.

Nejprve si připravte odvar či výluh z ibišku. Můžete přidat i další bylinky vhodné na vlasové oplachy a udělat si vlastní směs. Mě vždy dělala dobře kopřiva a heřmánek.

Cca jednu lžíci ibišku zalijte 250 ml vroucí vody a nechte alespoň 20 minut louhovat. Potom přeceďte.

Hotový odvar na plotně zahřejte a přidejte 2 lžičky pektinu. Míchejte a zahřívejte, dokud se hrudky pektinu úplně nerozpustí. Až bude pektin úplně rozpuštěný, odstavte a nechte vychladit. Dál je to stejné jako u prvního receptu.

Mé výsledky s gelem z pektinu

Pullulan

Za mě druhý nejlepší gel hned po pektinu. Tuží skvěle a je vhodný i do vlhka.

Pullulan je polysacharid, který se získává z kvasinek Aureobasidium pullulans. Gel z pullulanu má zvláštní, neuvěřitelně hladkou konzistenci a je úplně čirý. Primární uplatnění má v krémech, make-upech a liftingových sérech kde působí jako vyhlazovač vrásek. Přezdívá se mu "Hollywood lifting".

Byla jsem tedy trochu nervózní a hodně zvědavá, co to udělá na vlasech. Díky zajímavé hlaďoučké textuře se s ním naprosto skvěle pracuje a velmi pohodlně se tvarují prameny, ať už prsty nebo hřebenem. Zajistí super definici a i docela slušnou krustu. (Alespoň u mě to tak je.) Drží dobře i v dalších dnech, řekla bych tedy středně až silně tužící. A co víc!!! Drží i ve vlhku. Vlasy ve vlhku nekrepatí. Takže další gel vhodný do vlhkého počasí a se skvělou tužící schopností.

Recept

Cca 3 lžičky pullulan prášku rozmíchejte ve 2 cl vody (20 ml). Chvíli míchat a nechat rozpustit.

Poměr možná časem ještě upravím, zatím jsem ho připravovala jen dvakrát, nejsem si jím jistá.

Pullulan zakoupíte na Nature-store zde.

WD s pullulanem
Druhý den po WD s pullulanem, po procházce venku za vlhka a sněžení
Kombinace pullulanu a pektinu - technika vrstvení dvou gelů.

Natrosol

Je odvozen z rostlinné celulózy a používá se jako vysoce efektivní zahušťovadlo. Je to bílý prášek, který má jemné částice. Vyrobíte s ním zcela jasný, transparentní a stabilní gel. Přirovnala bych ho ke xantanové gumě, jen o něco lepší. Příprava je ještě jednodužší - nedělá totiž cucky a gel má celkově hladší konzistenci. V sychravém počasí se osvědčil ještě o něco lépe než xantanová guma. Doporučuji všema deseti, pokud se vám nechce vařit s pektinem. Natrosol jen rozmícháte, a je to.

Recept

Příprava je stejná, jako u xantanové gumy, jen ho nemusíte cedit přes sítko. Nedělá žádné hrudky. Podle toho, jakou hustotu gelu preferujete, rozmícháte v 1 dl vody půl lžičky natrosolu pro normální gel, nebo jednu lžičku natrosolu pro velmi hustý gel.

Zamrazit lze bez problému.

Seženete zde na Nature-store.cz

Sclerotium

Je to přírodní polysacharid získaný fermentací. Skleroglukan je kapsulární polysacharid produkovaný některými nižšími houbami rodu Sclerotium - např. hlízečka hlíznatá (Sclerotinum glucanicum). Používá se jako zahušťovadlo a stabilizátor. Je dobře rozpustný ve vodě.

Jeho příprava je velice jednoduchá, stačí rozmíchat ve vodě. Nehrudkuje, je za chvilku hotový. Je ho potřeba větší množství, než jste zvyklí třeba u xanthanové gumy.

Doporučuji těm, co potřebují hydratovat. Pokud vaše vlasy snesou hodně hydratace, nebo ji dokonce vyžadují, bude pro vás sclerotium ideální. Takže doporučuji spíš pro vyšší poréznost, hodně kudrnaté a suché vlasy. Já mám poréznost nízkou, a tak mi sclerotium dělá trochu neplechu. Hydratuje na mě až moc. To se u mě projevuje tak, že jsou mé vlasy po umytí hodně lesklé, zjemní se, a jsou takové měkoučké a rychle ztrácí svůj tvar. Také jsou trochu tmavší. (Jako by byly mokré.)

Do druhého dne si vlasy ještě trochu hydratace vsáknou, a přestanou potom být tak moc lesklé a tmavé. Na druhou stranu zase zůstanou dlouhou dobu dobře hydratované a působí zdravě. Nevysušují se jim konečky. Ale většinou je při přemíře hydratace potřeba o něco dřív umýt, rychleji se totiž mastí.

Naštěstí ale sclerotium patří ke gelům, které jsou vhodné do vlhkého počasí, a ve vlhku příliš nepůsobí krep, naopak se s ním vlasy vlivem vlhka více stáčí do ruliček. Takže i vlhko je někdy zachrání, jako tomu bylo při mém prvním pokusu se sclerotiem, jak můžete vidět na koláži níže.

Při druhém pokusu jsem si řekla, že možná pomůže přidat do sclerotia trochu proteinu, a zkombinovat ho s jiným, silněji fixačním gelem. Použila jsem jen malinko sclerotia se 3 kapkami proteinu a poté ještě gel z pektinu. Ale nepomohlo to. Vlasy byly i tak přehydratované. Viz. druhá koláž níže.

Recept

Cca 2 lžičky sclerotia na 50 ml vody, rozmíchat.

Sclerotium zakoupíte zde.

PRVNÍ ZKOUŠKA SCLEROTIA - nahoře vlevo hned po umytí, struktura vln je znatelně rozvolněnější, než obvykle. Nahoře vpravo druhý den ráno, přemíru hydratace už trochu vsákly, ale nedrží moc tvar, obvykle jsou druhý den vlnitější. Dole vlevo ten samý den ale po pár hodinách venku, vlivem vlhkosti se trochu víc zakroutily. Dole vpravo třetí den od umytí, opět po příchodu zvenčí a zase spokojenost s definicí i objemem. 

DRUHÁ ZKOUŠKA SCLEROTIA - TENTOKRÁT S PŘIDANÝM PROTEINEM A V KOMBINACI S PEKTINOVÝM GELEM - fotky nahoře hned po umytí, znatelně přehydratováno, vlasy tmavší se zřetelným "mokrým efektem". Fotka dole vlevo druhý den ráno, vsáklo se to a mokrý efekt zmizel, ale struktura vln je rozvolněnější než obvykle. Dole vpravo třetí den, vlny ještě víc splihly. 

Solagum

Jedná se o přírodní mix Acacie gumy a xanthanové gumy. Vytváří jednotný, hladký gel jednoduchým způsobem, stejně jako natrosol, zbarvením a konzistencí velmi blízký xanthanové gumě, ale nehrudkuje. Recept je také stejný jako u xanthanové gumy. Tužící schopnosti velmi dobré. Vyzkoušen zatím jen jednou, v budoucnu doplním více info.

Recept

Ve 100 ml vody rozmíchejte 1 lžičku solagumu pro hustější gel, nebo půl lžičky solagumu pro řidší, dle vašich preferencí. Hustější gel bude o něco silněji tužit.

Agar

Agar je vegetariánská verze želatiny, která se vyrábí z mořských řas.  Gel z agaru mám také ráda, ale má o něco horší vlastnosti než lněný gel. Né, že by netužil dobře. Ale lněný mým vlasům prostě víc vyhovuje. Předností agarového gelu je hlavně to, že i když je to také humektant, vlasy mi s ním tolik nekrepatí ve vlhku. A také dělá vlasy úžasně lesklými.

Recept

Agar uvařit podle návodu na obalu, což je většinou půl lžičky na 250 ml vody. Stačí ho přivést k varu, vypnout, a nechat vychladit. Po vychladnutí ztuhne do konzistence želé, a to jen rozmixujete. Můžete při mixování přidat pár kapek lehkého oleje, např. arganový, jojobový nebo brokolicový. Také pro řidší konzistenci, a kdyby se vám špatně mixoval, můžete přidat trochu vody nebo hydrolátu. Na vlasy je vhodný zejména rozmarýnový, levandulový nebo růžový. Hydrolátu stačí malinko, třeba 1 - 2 lžičky. Můžete experimentovat. Zkoušet různé poměry olejů a hydrolátů. Pokud agar nebudete ničím ředit, možná se bude špatně mixovat, ale bude tužit silně. Zředěný pak tuží méně a má lehčí a tekutější konzistenci.

Uchovávat se dá taktéž pár dní v lednici. Ale bohužel se nedá zamrazit. Respektive zamrazit si ho můžete, ale pak už vám nebude k ničemu. Po rozmrazení nemá dobrou konzistenci. Vytvoří se v něm cucky, a ztratí svou dobrou tužící funkci.‌‌

Můj výsledek s no poo mytím a gelem z agaru. 
Vpravo gel z agaru s přidaným hydrolátem - má řidší konzistenci.