UPOZORNĚNÍ. V tomto článku zmiňujeme převážně produkty, které nesplňují non toxic kritéria. Nedoporučujeme jejich používání citlivým jedincům trpícím na alergické reakce a těm, kteří chtějí zcela dodržet non toxic péči. Ale nebojte, čisté přírodní způsoby tu také najdete. Račte se začíst.

Jak víte, obě dvě Crunchy girls máme vlasy typu 2, tedy vlnité, ať už méně či více. Oproti pravým, nefalšovaným kudrlinám 3. typu mohou být vlny dost prchavé. Často a snadno se majitekám vlasů 2. typu může stát, že jejich pracně dosažený vlnitý výsledek nevydrží noc, nebo dokonce splaskne už po pár hodinách, po jednom sportovním výkonu či hned po prvním projevu lásky vašich ratolestí.

Jak kýžené vlnobití na co nejdéle zachovat, aby vynaložené úsilí nepřišlo vniveč, to je velké téma. A když se nám do toho zamotá ještě non toxic péče, to je panečku teprve oříšek.

Záměrně jsme stylingové přípravky nezařadily do našich seznamů doporučených produktů. Pravda je totiž bohužel taková, že gel či jiný fixační přípravek na vlasy, který bychom směle a bez výhrad mohly označit za non toxic přijatelný, a zároveň CGM friendly, jsme prostě zatím nenašly.

Pár adeptů by tu bylo, a také že je bez obav používáme. Ovšem s klidným srdcem je označit za NT kompromis a CG vhodný přípravek nemůžeme. Všechny totiž obsahují nějakou tu potenciálně dráždivou látku. Jsou to látky, které se v některých přípravcích i uznávají jako kompromis. Často jde např. o sorban draselný (potassium sorbate) a benzoan sodný (sodium benzoate), které se vyskytují třeba ve všech tekutých přípravcích Khadi. Ty byly jako kompromis ve Světě non toxic uznané, ALE - s doporučením důkladně je vymývat a vyhnout se jim při zvýšené citlivosti. A teď dost možná budou dokonce ze souborů vyřazeny. Tolerovali je jen s hodně přivřenýma očima, a to v době, kdy jiné tekuté non toxic šampony nebyly.

Navíc v případě stylingu se jedná o přípravky, které se z vlasů už neoplachují, zůstávají na vlasech, a mohly by citlivým jedincům působit neplechu. A z tohoto důvodu je neoznačujeme za NT kompromisy, a doporučujeme při jejich používání obezřetnost. Rozhodnutí, jaký přípravek zvolit, a zda je to ještě přijatelný kompromis, či nikoliv, bude opět na každé z vás. My vám přinášíme několik variant, podle kterých se můžete inspirovat. Zařídit se můžete podle:

Crunchy Míši, která na non toxic životní styl přešla spíše z přesvědčení, a také si jím léčí hormonální nerovnováhu. Alergické reakce na potenciálně dráždivé látky nemá, a tak bez obav používá i přípravky s kontroverzními složkami. Ovšem hormonálním disruptorům se obloukem vyhýbá. Látky, jako je phenoxyethanol v jejích přípravcích nenajdete.

Crunchy Jarči, která díky non toxic drží na uzdě nepříjemný ekzém a je odhodlaná v čisté non toxic cestě pokračovat. Rozhodně si k tělu nepustí “jen tak něco”, a tak se od ní můžete dozvědět, které stylingové přípravky jsou OPRAVDU crunchy, a přitom bezvadně fungují. Zároveň se Jarča netají tím, že zdravá pokožka je pro ni důležitější, než věrné dodržování 100% Curly Girl schválených produktů, a tak má pro vás tip i na né úplně CG approved styling, ovšem s krásným neškodným složením.

Ale naštěstí tu máme několik čistě přírodních, 100% non toxic způsobů tužení vycházejících z No poo metody. Jedná se o gel ze lněného semínka, agar a xantanovou gumu. Tyto tři jsou Míšiny oblíbené. Dál je tu ještě třeba aquafaba - nálev z cizrny, gel z chia semínek, nebo irský mech. ‌‌

Styling podle Míši

Jak už bylo zmíněno, můj zdravotní stav mě neomezuje v používání i “toxických” produktů. V budoucnu bych se jim ráda vyhla úplně. V současné době používám několik gelů na vlasy obsahujících i sporné látky, které mohou být dráždivé. Budu se s nimi loučit s těžkým srdcem, protože jsem si tyto gely moc oblíbila. Jsou to následující čtyři gely. Ve složení vám zvýrazním látky, kvůli kterým gely nejsou non toxic:

Zleva: Luke's easy style, Green People, Kinky-Curly, Coslys červené řasy.

Kinky-Curly Curling Custard

Složení: Botanical infusion of water, horsetail, chamomile, nettle and marshmallow, organic aloe vera juice, agave nectar extract, tocopheryl acetate (vitamin e), pectic, citric acid, potassium sorbate and natural fragrance.‌‌

Tento gel si mě získal svou vlastností nádherně spojovat vlasy do ruliček a dělat z nich definované prameny. Ale hlavně, jde o gel, který lze bez obav používat i v nepříznivém počasí, pokud je příliš sucho, nebo naopak příliš vlhko na používání humektantů. Například gel ze lněného semínka, který je jinak můj nejoblíbenější, totiž za těchto podmínek vlasy buď vysušuje, a nebo naopak tak vehementně vtahuje vlhkost do vlasů, že způsobí hrozný frizz ihned, jak vyjdu ven do vlhka. S Kinky-Curly custard se toto vůbec neděje. I ve vlhkém počasí drží vlasy definované a hladké. Ba naopak, zdá se mi, že ve vlhku se vlasy dokonce samy ještě lépe stáčí do ruliček a spojují. Je to tedy má varianta gelu do každého počasí - bez výrazných humektantů. (Aloe vera je humektant, ale nenadělá tolik paseky jako např. glycerin či lněné semínko.)

Kinky custard tuží dobře, krustu dělá některým ženám silnou, ale většinou spíše slaboučkou. Takovou, která se rozpadne skoro sama během schnutí, nebo stačí jen malinko pomačkat a pročechrat. Někdy vytváří po uschnutí vlasů mastný a ulepený pocit. Ale mě vždy tento pocit po odstranění krusty zmizí, a vlasy zůstanou hebké, příjemné a hodně pružné. ‌‌

Kinky-Curly custard zakoupíte na e-shopu kudrnatevlasy.cz

Dva rozdílné způsoby stylingu s Kinky-Curly custard: vlevo washday, vpravo refres za použití custard.

Coslys červené řasy

Složení: Aqua (Water), Spiraea Ulmaria Flower Water 1), Carrageenan, Glycerin, !!! Benzyl Alcohol !!!, Parfum (Fragrance) (nevíme, zda je přírodního původu - výrobce to neuvádí), Chondrus Crispus (Carrageenan) Extract, Dehydroacetic Acid, Linalool, Limonene, 1) Ekologické zemědělství

Coslys tuží celkem slabě. Není to špatný gel. Svou službu udělá. Krustu umí vytvořit poměrně tvrdou. Ale pokud preferujete styling, který dokáže vlny opravdu dobře podržet, nebude to pro vás ten pravý. V takovém případě bych vám doporučila raději Kinky-Curly custard.

Ale zpět ke Coslysu. Glycerin v něm obsažený dělá za určitých podmínek mým vlasům moc dobře. Ale ne pořád. Musím ho prostřídávat s nějakým proteinovým gelem. A hlavně, taktéž není vhodný do příliš suchého a nebo naopak vlhkého počasí. Glycerinu obsahuje opravdu hodně, a přitom neobsahuje žádné oleje, které by vlasy ochránily. Takže to není vhodná volba na podzim, zimu, nebo horké suché léto.

Někdy ho používám jako jednu z vrstev při technice 123 gel. (Vrstvení tří různých gelů pro silnější tužení.)

Na ten benzyl alcohol v něm opravdu pozor. Mohl by dost dráždit. Tento gel je z mých čtyř gelů nejvíce “toxic” právě kvůli benzyl alcoholu. Pořídila jsem ho v době, kdy jsem o těch ostatních třech ještě netušila, takže toto byl gel s nejlepším složením, který jsem našla. Znovu už bych ho nekoupila.

Pokud vám benzyl alkohol a nespecifikovaný parfum ve složení nevadí, a gel Coslys vás zaujal, pořídit ho můžete zde na Biooo.

Washday s Coslysem

Quinoa & Avocado Hair Serum Green People

U tohoto gelu bohužel nedávno výrobce změnil složení. Nyní už bych ho nepořídila ani nedoporučovala. Přibyl v něm taktéž benzyl alcohol. Ten, který mám doma, je ještě se složením poměrně slušným, až na potassium sorbate vše ostatní vyhovuje non toxic. Složení tedy uvádět ani nebudu, tento gel už je nyní pasé, ale níže na fotografii můžete vidět dřívější složení, které bylo ještě v pořádku. Kdyby se vám poštěstilo, a sehnali byste ho ještě někde s původním složením, určitě do něj jděte! Je skvělý. Je ale od anglické značky a v ČR není k dostání. Takže snad jen, pokud žijete v zahraničí, můžete se pokusit ho ještě někde vyšťourat.

Je to opravdu škoda, že už není přijatelný. Moc jsem si ho oblíbila. Na rozdíl od Kinky-Curly custard dělá pravý opak - prameny se s ním spíše rozdělují na menší. Má to za následek to, že vlny vypadají mnohem přirozeněji. Poslední dobou se mi moc zalíbil přirozený vzhled vlnek. Asi jsem se v tom našla. Myslím si, že takový způsob stylingu mnohem lépe podtrhuje a vystihuje pravou podstatu mých vlasů. Cítím se takto mnohem lépe a krásněji. Hlavně i díky o dost většímu objemu.

Gel Green People sice také obsahuje velké množství glycerinu. Ovšem tady to krásně vyrovnávají a zachraňují oleje, kterých je v něm požehnaně. Oleje totiž působí jako okluzivní látka - obalí vlas a vlhkost z vlasu nepropustí ven, ani nedovolí vlasům zkrepatět ve vlhku.

Výsledky s Green People - přirozené, lesklé, nadýchyné vlny a úžasně hydratované vlasy.
S tímto složením byl ještě v pořádku. Budu se s ním nerada loučit.

Luke + Lilly - LUKE's easy style

Složení: Aqua, Glycerin, Sorbitol, Aloe Barbadensis Leaf Juice*, Sodium PCA, Hydrolyzed Wheat Protein, Moringa Pterygosperma Seed Extract, Tilia Platyphyllos Flower Water*, Macadamia Ternifolia Seed Oil*, Helianthus Annuus Seed Oil*, Moringa Oleifera Seed Oil, Hydrolyzed Wheat Starch, Tocopherol, Dehydroxanthan Gum, Chondrus crispus, Sodium Benzoate, Potassium Sorbate, Citric Acid, Parfum** * certifikované organické zemědělství,    ** přírodní parfém‌‌

Luke's easy style je svým složením dost podobný předchozímu gelu Green People. Je založen převážně na glycerinu, ale navíc má spoustu olejů a také protein. Když jsem se dozvěděla, že Green People změnil složení, doufala jsem, že tento gel bude fungovat podobně. A také že ano. Dělá přestě ten samý efekt - přirozené vlnky v tenčích pramenech. Krustu slušnou, a tuží tak nějak akorát. Jen je tu další zádrhel. V ČR byl dostupný v jediném e-shopu, který teď ale končí. Už se tedy u nás sehnat nedá. Značka Luke + Lilly pochází ze sousedního Německa, tak pokud ho budete hodně chtít, snad nebude tak velký problém ho odtamtud sehnat. Jen tedy připomínám, že ani tento není non toxic. ‌‌

Dělá krásnou krustu (vlevo). Dosud jsem s ním nenafotila pořádné fotky při washday, obě fotky jsou druhý den po WD a bez refreshe. Fotka vpravo je po 3 hodinách strávených venku ve vlhkém počasí. Jak vidíte, krásně drží bez frizzu.

A nyní se dostávám k tomu hlavnímu. K tomu, co je vůbec nejlepší a hlavně 100% non toxic.

Čistě přírodní způsoby tužení‌‌

Gel ze lněného semínka

Domácí gel ze lněných semínek je velice populární jak v no poo světě, tak mezi curly girls. Zamiluje si ho téměř každá. A to i ty, které si jinak na "přírodu" nepotrpí. A vůbec není divu. Je skvěle účinný, dobře tuží, a přitom jsou s ním vlasy krásně hladké a příjemné, a vůbec ne zatížené. Navíc je extra levný. Má ale i své nedostatky. Vlasy s ním strašně dlouho schnou. Ale opravdu příšerně dlouho, což může být dost otravné. No a hlavně, je to humektant. A to takový, že na mé vlasy působí nejintenzivněji ze všech humektantů. V horkých letních dnech jsem s ním měla z vlasů slámu. A jakmile začal podzim, který s sebou přinesl vysokou vzdušnou vlhkost, začal pro mě být lněný gel absolutně nepoužitelný. Ihned po tom, co vyjdu ven, moje vlasy vystřelí jako anténky do všech stran a je po účesu. Definice je ta tam a všude jen frizz.

Je to opravdu škoda, protože jinak bych vůbec nemusela řešit jiné gely. Lněný je svými vlastnostmi úžasný. Co se týká fixace, krusty, a pocitu lehkých nezatížených vlasů, kam se na něj hrabou všechny ostatní gely.‌‌

Washdays se lněným gelem. Skvělá definice, lesk, držící tvar a pružnost.

RECEPT: běžně se setkáte v receptech s poměrem 2 lžíce semínek na 1 hrnek vody a cca 10 minut povařit. Často se ale stává, že takto gel nedělá po uschnutí skoro žádnou krustu. Byl to i můj případ. Aby mi lněný gel dobře fungoval, musím ho uvařit extra hustý. Dělám to následovně:

3 polévkové lžíce lněných semínek dám do 250 ml vody, vařím dokud pořádně nezhoustne, což je cca 10 minut. Je těžké vychytat konzistenci takovou, aby gel byl co nejhustší, ale šel ještě přecedit. Ale časem to určitě vyladíte metodou pokus/omyl. Cedím ho přes silonku. Musí se to udělat hned po uvaření, později by to už nešlo vůbec. Protože je velmi horký, pomáhám si kuchyňskými kleštěmi, kterými gel vymačkávám a lžící gel stahuji z povrchu silonky.

Jen takový dodatek. Silonku potom nevyhazujte. Stačí z ní semínka vyklopit a silonku propláchnout. Bez problému ji můžete příště znovu použít a nevytváříte tak pokaždé další odpad. A zbylá semínka? Také pro ně snadno najdete využití. Můžete je přidat do těsta, pokud něco pečete, ať už sladkého či slaného. Také je někdy zamíchám psovi do jídla, když už je nevyužiji jinak. Ale vůbec nejraději je používám na skvělý a rychlý mugcake, který si dáváme k snídani. Recept na něj mám od Lindy z fb skupiny, najdete ho zde.

Vpravo: gel, jak ho vařím já. Žádná "vodička", ale pořádně hustý hlen. Zpočátku vás může jeho hlenovitá konzistence překvapit. Kdo už lněný gel dobře zná, ničemu se jistě nediví. 

JAK HO UCHOVAT

Všechny podomácku vyrobené gely vám vydrží v lednici 2 - 3 dny, pokud do nich nepřidáte konzervant. Přesto, že se můžete od někoho dočíst, že používá gel z lednice třeba i po 14 dnech, nebo že ho dokonce do lednice nedává a nechává si ho v koupelně, rozhodně vám to nedoporučuji. Není sice na první pohled zkažený ani není zatím nijak cítit, to ale neznamená, že je v pořádku. Vězte, že viditelná plíseň, nebo zápach, to je až poslední stádium bujení mikrobů, které se ve vašem gelu hemžily už předtím, než to bylo patrné. A takové mňamky si přeci na vlasy dávat nechceme.

Zdá se vám jeho výroba příliš náročná na to, abyste vařili před každým použitím novou várku? Řešení je přitom velmi jednoduché. Naporcujte si hotový vychladlý gel do formičky na ledové kostky. Potom si můžete vždy z mrazáku odebrat jen potřebné množství. Na fotce vidíte mou formičku, kterou mám z Pepca za 30,- Kč. Je skvělá tím, že její dno je z pružného silikonu, a tak se jednotlivé kostky dobře vyndavají. ‌‌

S šikovnou formičkou můžete mít vždy po ruce zásobu gelu. (Pepco, cca 30,- Kč)

Agar

Agar je vegetariánská verze želatiny, která se vyrábí z mořských řas.  Gel z agaru mám také ráda, ale má o něco horší vlastnosti než lněný gel. Né, že by netužil dobře. Ale lněný mým vlasům prostě víc vyhovuje. Předností agarového gelu je hlavně to, že i když je to také humektant, vlasy mi s ním tolik nekrepatí ve vlhku. A také dělá vlasy úžasně lesklými.

S agarem moc fotek nemám, takže mám co napravovat. :-) Zde jsem použila gel naředěným rozmarýnovým hydrolátem a pěti kapkami arganového oleje, takže tuží méně. Vlevo a uprostřed washday, vpravo druhý den. Jsou to fotky těsně po střihu, kde se vlasy ještě nevzpamatovaly.

RECEPT: Agar uvařit podle návodu na obalu, což je většinou půl lžičky na 250 ml vody. Stačí ho přivést k varu, vypnout, a nechat vychladit. Po vychladnutí ztuhne do konzistence želé, a to jen rozmixujete. Můžete při mixování přidat pár kapek lehkého oleje, např. arganový, jojobový nebo brokolicový. Také pro řidší konzistenci, a kdyby se vám špatně mixoval, můžete přidat trochu vody nebo hydrolátu. Na vlasy je vhodný zejména rozmarýnový, levandulový nebo růžový. Hydrolátu stačí malinko, třeba 1 - 2 lžičky. Můžete experimentovat. Zkoušet různé poměry olejů a hydrolátů. Pokud agar nebudete ničím ředit, možná se bude špatně mixovat, ale bude tužit silně. Zředěný pak tuží méně a má lehčí a tekutější konzistenci.

Uchovávat se dá taktéž pár dní v lednici. Ale bohužel se nedá zamrazit. Respektive zamrazit si ho můžete, ale pak už vám nebude k ničemu. Po rozmrazení nemá dobrou konzistenci. Vytvoří se v něm cucky, a ztratí svou dobrou tužící funkci.‌‌

Vpravo gel z agaru s přidaným hydrolátem - má řidší konzistenci.

Xantanová guma

Xantanová guma se používá v kosmetice jako zahušťovadlo a základ gelů. Je to látka přírodního původu, která vzniká fermentací sacharidů kulturou bakterie Xanthomonas campestris. Jde taktéž o humektant, ale stejně jako je tomu u agaru, nemá tak silný nežádoucí účinek jako lněný gel. Navíc tuží opravdu silně a vlasy jsou s ní pěkné. Posuďte sami:

Washday s xantanovou gumou
Následující dny s xantanovou gumou BEZ REFRESHE - vlasy i přes vystavení nepříznivému počasí vypadají dobře

RECEPT: půl lžičky xantanové gumy rozmíchejte v 1 dl vody nebo hydrolátu. Vzniklé cucky přeceďte přes sítko či silonku. Začněte s tímto receptem, a postupem času si dolaďte poměr. Já jsem přišla na to, že mám raději gel hustější, a dávám tedy jednu lžičku na 1 dl vody. Také do ní ráda přidávám protein, mým vlasům to dělá dobře a mám pak lepší výsledek.

Uchovávat se dá také skvěle v mrazáku. Po rozmrazení má konzistenci úplně stejnou, jako za čerstva.

Xantanovou gumu zakoupíte v e-shopech se surovinami pro výrobu domácí kosmetiky, např. zde na e-shopu domaci-kosmetika.eu

Vlevo xantanová guma v prášku, uprostřed řidší gel - poměr 1/2 lžičky na 1 dl vody, vpravo hustější gel v poměru 1 lžička na 1 dl vody.

Kromě výše zmíněných způsobů jsem zkoušela i tužení aquafabou - nálevem z cizrny. Jde o vodu, která je v plechovce s cizrnou, a nebo cizrnový vývar. Pokud cizrnu vaříte a neosolíte, po uvaření můžete vodu slít a ještě ji zredukovat, aby vznikl hustý gel. Moc mi ale nevyhovoval. Tužil sice velmi silně, ale vlasy byly ulepené a cítila jsem z nich nepříjemný zápach. Proto z vlastní zkušenosti nedoporučuji.

Co mě hodně zajímá je irský mech. Stačí ho prý nechat naboptnat ve vodě a rozmixovat. Ten bych určitě někdy ráda vyzkoušela. Máte-li s ním zkušenost, budu ráda, když se podělíte v diskuzi pod článkem.

Časem bych chtěla vyladit recept na svůj vlastní gel do každého počasí, a už nedělat kompromisy a nekupovat znovu gely se spornými látkami. Myslím, že nejlepším základem bude xantanová guma, pro své dobré tužící, a přitom nezatěžující vlastnosti, a pro jednoduchou uchovatelnost v mrazáku. Chci zkusit přidat do ní trochu glycerinu, vyvážit to oleji, a ještě vylepšit proteinem. Držte mi v mém experimentování palce a směle se podělte i o své recepty a nápady v diskuzi pod článkem.

Styling podle Jarči

Hned zkraje musím říct, že u mě nenajdete tolik inspirativních tipů jako u Míši. Většinou používám buď gel ze lněného semínka nebo Aloe vera gel od Farfally nebo kombinaci obou.

Gel ze lněného semínka

Lněný gel mám moc ráda. Vařím si ho vcelku dost hustý a metodou pokus omyl jsem postupně přišla na to, že pro mě platí heslo: čím víc, tím líp. Stačilo jen překonat obavu z toho, že to přeženu a krusta nepůjde vykřupat. Žádná nevykřupatelná krusta ale neexistuje, jak jsem zjistila. U mě platí: čím víc gelu, tím lepší definice vln a výdrž účesu. S tím souvisí hlavní výhoda lněného gelu a to, že skoro nic nestojí. Při množství gelu, který spotřebuju, se to fakt hodí.‌‌

Farfalla Aloe Vera gel

Složení: Aloe Barbadensis Leaf Juice 1), Alcohol 1), Glycerin, Chondrus Crispus, Aqua, Xanthan Gum, Levulinic Acid, Arginine, Sodium Levulinate. 1) Ekologické zemědělství

Můj avizovaný stylingový poklad je čistý Aloe vera gel, určený pro použití na pleť. Přecitlivělá crunchy holka jako já ale musí být trochu kreativní při hledání stylingového přípravku, u kterého nehrozí, že jí zhorší ekzém. Každé kudrnaté dítě taky ví, že jak je ve složení nespecifikovaný alcohol, má se mu obloukem vyhnout. A úplně vidím tu zdviženou paži curly girl v první lavici. Třepetá se a chce křičet, že navíc je ten alcohol hned na druhém místě ve složení! No, ano, máte pravdu. Jenomže je potřeba si uvědomit, že jde o čistý Aloe vera gel. Aloe vera tu není jen jednou z mnoha složek, je to podstata toho produktu. Je to taková hydratační bomba, že alcohol nemá šanci prosadit svoje vysušující tendence. Každopádně má vlasy vždycky krásně zhydratoval a nikdy nevysušil. Ale i tenhle drahoušek má svou stinnou stránku a tou je jeho cena. Když ho používám samostatně, nikdy ho do vlasů nedám tolik, kolik by ty mršky nenažrané rády. To by mě zruinovalo. Takže ho nejčastěji míchám s gelem ze lněného semínka.

Jarča a její krásně lesklé, hydratované vlasy s Farfalla aloe vera gelem.

Farfalla Aloe Vera gel zakoupíte zde na biooo.

A pro Slovenskou republiku zde:

Hydratačný Allover-gél s aloe vera 150 ml
Jemná starostlivosť o pleť s regeneračným účinkom