Proč používat gumičku pošitou saténem, neboli scrunchie?

To, o co se snažíme při vší té péči o naše milované kudrlinky a vlnky je, aby byly definované, upravené, zdravé a krásné. Aby držely v celistvých, uhlazených, šťavnatých, zakroucených pramenech, nesmíme je za sucha česat, ale ani nijak zásadně do nich zasahovat a prohrabávat je. Takovým velkým zásahem, který nás často o definované vlny připraví, je sundavání gumičky. Né však, pokud jde o scrunchie! Saténová gumička z vlasů hladce a rychle sklouzne, aniž by zkřivila jediný vlásek.

Ale hlavně, díky nařasené heboučké látce se vlasy v ohybu nelámou a nepoškozují.

Tolik k jejich užitečnosti, a teď už se pojďme podívat na jednotlivé scrunchies a jejich vlastnosti. Měla jsem tu čest vyzkoušet si gumičky od těchto prodejců:

AliExpress

Gumičky, které mám z “aláče”, jsou z polyesteru. 100% polyesterový satén je nejvíce kluzký na omak = nejlépe klouže po vlasech při sundavání. Kvalitou mi připadají v pohodě. Jedna se mi začala párat, ale s tím se dalo počítat, když jsem nosila 3/4 roku téměř výhradně jednu. Ostatně, já beru gumičky jako spotřební zboží, které navíc často ztrácím. Takže kvalita pro mě není až tak zásadní. Dělají se větší, jejich provedení je o něco kvalitnější (na fotce ty zelené) a menší, o poznání méně kvalitní (fialová). Mě vyhovuje víc ta malá, protože je v ní i užší guma. Prodávají se ve větších sadách. Já mám od kamarádky jednu malou a dvě velké. Nevýhodou je, že si nemůžete vybrat barvy. Ty vám přijdou náhodně.

Sady zakoupíte zde:

Sada větších gumiček             Sada menších gumiček

Zlava: hnědá a zlatavě krémová - Globus, smrkově zelená a černá - Scrunchie By Terrie, Fialová, tmavě zelená a svítivě zelená - AliExpress, béžová vpravo nahoře - H&M, světle modná - DIY

Globus

Materiál neuvádí, ale přijdou mi na omak úplně totožné s těmi čínskými. Stejně kloužou a lesknou se.

H&M

Také neuveden materiál. Je o něco méně hladká. Mají tam různé, ty větší byly z klouzavějšího materiálu. Já chtěla menší a tak jsem vzala tuhle. Účel ale také splní bez problému. Výhodou je, že si je vybíráte osobně a můžete si osahat, která vám bude nejvíc vyhovovat.

Scrunchie By Terrie

ZELENÁ je z 60% hedvábí a 40% polyamid. Je na omak taková luxusnější. Hedvábí samo o sobě není tak kluzké, ale myslím, že v kombinaci je to ideální. Tuto gumičku mi Terezka ušila užší a dala do ní pevnější gumu. V kombinaci s pevnější a né tolik kluzkou látkou mi to hrozně vyhovuje. Mohu ji omotat jen dvakrát, takže moc neutahuji - vlasy se nemačkají, a přitom pořád dobře drží na místě.

ČERNÁ je 100% polyester. Je kluzká, ale látka je o poznání pevnější než u gumiček z Ali. Terka má látky různé, a zrovna ta černá je pevnější - hustěji tkaná. Ohromnou výhodou je zde to, že se s Terezkou můžete domluvit, jak by vám to nejvíc vyhovovalo. Pevnější/tenčí látka, silnější/slabší guma, širší/užší/větší/menší gumička…. Vyzkoušíte jak vám to vyhovuje, a příště můžete objednat podle svých konkrétních potřeb. Také není problém v případě jakýchkoliv potíží s gumičkou domluvit její opravu apod.

Terky práci můžete sledovat a nebo ji rovnou kontaktovat na Instagramu tady: @czechcurlylady, #scrunchiebyterrie

DIY - gumička, kterou jsem si ušila sama

Je ze 100% hedvábí. Strašně příjemný a hebký materiál, ovšem né tak klouzavý oproti polyesteru. A další nevýhodou je, že se hrozně muchlá a v těch ohybech látka šisuje. Je to prostě luxusní materiál, který podle mě není určen na takovou zátěž. Přeci jen gumičku dost utahuji, přemotávám několikrát děnně culík, látka je okolo vlasů ohnutá a “zmuchlaná”, zkrátka dostává zabrat. Stojí to hodně peněz - stačí si vygooglit, kolik stojí metr 100% hedvábného saténu. A to podle mě je na gumičku škoda. Bezesporu to má smysl u povlaku na polštář, kde ležíme velkou plochou vlasů a třeme se o něj, a navíc na něm ležíme i obličejem. Využijeme tedy i úžasné benefity hedvábí pro naši pleť - oproti polyesteru se na něm nepotíme, a oproti bavlně, která má vysokou absorbční schopnost, nám hedvábí nevysává z pleti i vlasů hydrataci. Nemělo by na obličeji zanechávat otlaky, a také údajně funguje jako prevence proti vráskám.

Stojí za to, připlatit si za luxus?

Závěrem bych chtěla říci, že ačkoliv rozdíly se zdají podle mého popisu být značné, v praxi je moc nepocítíte. Důležité kritérium je pro mne snad jen to, jak pevná a úzká nebo široká gumička je. To si ale stejně musí každý vyzkoušet, jak mu to bude vyhovovat. Mě vyhovují pevnější a užší, které nemusím vícekrát omotávat.

Je třeba brát v potaz, že gumička je spíše spotřební zboží. Alespoň já je často ztrácím, a nijak je nešetřím, používám je celý den a noc. Také je potřeba čas od času je vyprat. Ty levné nemám problém šoupnout do pračky k jemnému prádlu na šetrný program. Ty hedvábné peru raději ručně.

Stojí tedy za to investovat do hedvábí, v případě scrunchies? Já myslím, že polyester, nebo směs je pro tento účel plně dostačující. Je fajn si vyzkoušet i luxus v podobě hedvábné gumičky, a má-li mít tak skvělé účinky, že vlasy nevysušuje a neláme v místě, kde je culík utažený, proč ne. Mnohé z vás si jistě rády ten luxus dopřejí, i za cenu toho, že gumičku budete muset šetřit, aby vám chvíli vydržela. Znatelný rozdíl v tom ale nevidím, kromě toho, že je o dost choulostivější. Jen opakuji, že tohle tvrzení neplatí, co se týká povlaku na polštář. U něj se zcela jistě investice do hedvábí vyplatí. U gumičky o tom přesvědčená nejsem, a vidím to spíš jako takový luxus navíc, není-li vám líto peněz.

To je o gumičkách scrunchies zatím vše. Těším se na budoucí zkoušení dalších druhů, a uvítám, když se v diskuzi pod článkem podělíte o vaše zkušenosti.

Crunchy Míša