Co s vlasy ve dnech, kdy je nemyjeme? Že nevypadají zrovna k světu? Povíme vám naše zkušenosti s refreshem vlnitých vlasů, ale hlavně jak na to, abyste ho vůbec nemuseli dělat.

A je tu další washday. Jsem natěšená. Zároveň se ta radost ve mě mísí s pocitem marnosti. Vím totiž, že přes všechnu tu snahu a náročnou péči je výsledek nejistý, a hlavně pomíjivý. Druhý den bude zaručeně po vlnách. Nebo hned po tom, co si vlasy sepnu, nebo do nich jakkoliv zasáhnu. Navíc si je nemůžu česat, takže to zítra budou nejspíš zase slepené pramínkovaté zacuchané rousy. Má ta práce s tím vůbec smysl? ….

Poznáváte se v tom? Pokud ano, nejspíš jste majitelkou vlasů 2. typu a možná i jemných vlasů.

Nutno říci, že tento článek bude určený spíše právě vlnitým. Vycházíme v něm totiž hlavně z našich vlastních zkušeností, a jak víte, obě máme vlnité vlasy, ne kudrnaté. Pravé kudrlinky většinou až takový problém nemají. Ne, že by se jich refresh netýkal. Kudrny jim sice do dalšího dne bez problému vydrží, je ale potřeba po pár dnech např. zkrotit frizz a přidat trošku hydratace navíc.

To bude u nás vlnek úplně jinak - dodatečnou hydrataci většinou moc nesneseme. A to také bývá kamenem úrazu vlnitých refreshů. Může se nám snadno stát, že po refreshi budou vlasy vypadat naopak hůře, protože dodatečné máčení a přidávání produktů je spíše zatíží a slepí. Navíc si tím můžete uhnat akorát tak hydratační únavu. (Stav, kdy vlasy už neunesly časté namáčení a vlasové kutikuly jsou unavené, zůstávají “odchlíplé” - vlasy jsou splihlé, oslabené, bez života.)

Jak tedy na refresh, aby byl k užitku, a ne ke škodě?

  1. Nepřidávejte už více produktů. Postačí vám voda. Krusta se po namočení a opětovném uschnutí vytvoří na vlasech znovu z gelu, který na nich zbyl.
  2. První bod neplatí jen v případě, že jste při stylingu po umytí vlasů dali gelu málo, nebo žádný, a nebo pokud vaše vlasy vyžadují hodně hydratace či mají vyšší poréznost. Pak můžete při refreshi trošku produktu přidat.
  3. Snažte se do vlasů příliš nezasahovat, vodu do nich zahlaďte pouze modlící technikou (praying hands) a malinko dotvarujte mačkáním. Ale opatrně. Mě osobně nedělá dobrotu ani příliš mačkat. Spíš jen podeberu difuzerem a krátce vyfoukám.
  4. Když už se rozhodnete trochu toho leave-inu přidat, zkoušejte to opatrně, opravdu v malinkém množství. stačí kapičku rozetřít v dlaních s troškou vody, modlící technikou zahladit. Reagujte na to, jak to vlasy snesly. Dost možná budou vykazovat známky tzv. over conditioned - zatížení přílišným množstvím pečujících produktů, což se projeví umaštěností, “mokrým efektem”, možná i přejemnělými vlasy s tendencí k narovnávání a plihnutí. V tom případě příště už leave-in vynechte.
  5. Pokud od refreshe očekáváte znovu definované prameny, jako máte po umytí, nejspíš vás hned první pokus vyvede z omylu. Krásné definice docílíte pouze při úplném namočení vlasů. Nedoporučuje se moc často vlasy namáčet, takový refresh tedy není vhodný provádět denně. Také celý proces pak dlouho trvá, v podstatě skoro jako při mytí. Pokud tedy zrovna potřebujete z nějakého důvodu co nejhezčí účes, zvažte, zda se nevyplatí rovnou už vlasy umýt. Pokud se přeci jen rozhodnete pro “mokrý” refresh, vyhraďte si dostatek času, aby vám vlasy stihly opět dokonale uschnout, a nebyli jste nuceni vykřupat krustu předčasně. Pak by výsledek jistě nestál za to a byl by to akorát promrhaný čas a zbytečně namočené vlasy.
  6. Mnohem lepší tedy bude svůj účes oživit pouze zlehka. Nenamáčet, ale pouze navlhčit. Ideálně pouze vlhkými dlaněmi uhladit vzniklý krep, a případná zacuchaná místa opatrně oddělit prsty. To je vše.
Vlevo a uprostřed nepodařené refreshe, znatelně zatížené vlasy. Vpravo sice nejsou zatížené, ale teď zpětně vidím, že takový refresh byl zbytečný a lépe bych udělala, kdybych ho nedělala. :-) 

Tímto se dostáváme k tomu hlavnímu, co vám chci v tomto článku předat.

Možná si teď říkáte: “Oživit pouze zlehka"??? Vždyť mám na hlavě hotovou tragédii! Tomu už nic nepomůže, natož “lehké oživení”.

V začátcích Curly Girl metody je to těžké, a je potřeba překonat období, kdy vlasy v dalších dnech nevypadají vůbec dobře. Zkrátka zatnout zuby, neřešit to, jen se těšit na další washday. Ale věřte, že bude líp. Nebude to lehké, nebude to rychle, nebude to samo od sebe. Pokud vydržíte, věnujete čas a energii zdokonalování se v praxi CGM, naučíte se poznat potřeby vašich vlasů, a uděláte maximální opatření pro ochranu vlasů přes noc a při celodenním zacházení s nimi, nebudou žádné velké refreshe potřeba. Pouze vlhkýma rukama uhladit případný krep, to bude celý váš refresh.

Co tedy dělat, aby se refresh nemusel dělat

Chránit vlasy přes noc

Můj nejmilejší a jediný pro mě účinný způsob ochrany vlasů přes noc je hedvábný saténový povlak na polštář. Ještě lépe v kombinaci se saténovou gumičkou (o nich se dočtete více v tomto článku) a culíkem na vršku hlavy - tzv. ananas.

NENÍ SATÉN, JAKO SATÉN

Předejdu častým dotazům, jak je to s tím saténem, a dám vám odpověď rovnou. Satén je druh tkaniny. Materiály saténu mohou být různé. Jedná se o způsob vazby vláken. Tkanina je vysoce lesklá a hladká na lícní straně. Pro ochranu vlasů přes noc je vhodný i polyesterový či jiný umělý satén, ne však bavlněný. Ten vlasy může vysušovat a cuchat. Nejlepší ze všech je satén ze 100% hedvábí, které má nejen skvělou schopnost vlasy ochránit, nezacuchat a nevysušit, ale také využijete jeho úžasné benefity pro pleť. Údajně působí proti vráskám a otlakům na obličeji, a také do sebe oproti bavlně nevsakuje vlhkost z vaší pleti, a tím ji zachová hydratovanou.

Narovinu musím říci, že satén ze stoprocentního hedvábí je velmi drahá záležitost. Než si na něj našetříte, nebo zkrátka než se rozhodnete do něj zainvestovat, můžete si provizorně navléci na polštář např. saténovou košilku, župánek, šátek, zkrátka cokoliv saténového doma najdete. Nebo se poohlédněte v second-handu. Najdete-li nějaký saténový kousek z hedvábí, máte vyhráno.

Další způsoby ochrany vlasů, které mě ale nevyhovují, jsou třeba schovat vlasy do saténové čepičky na spaní, do Buffu (látkový univerzální tunel, běžně se používá jako šála na krk nebo jako čelenka či čepice), nebo do saténového šátku. Také můžete vlasy prostě jen dát do ananasu, nebo chodit spát “na medůzu” - takto krásně se nazývá způsob, kdy si jednotlivé prameny vlasů připnete na temeno malými skřipečky. Jak udělat medůzu, ananas, nebo jak správně použít Buff si můžete snadno vyhledat na YouTube.

Používat saténovou gumičku scrunchie

Když jsem od kamarádky dostala svou první scrunchie, neměla jsem velká očekávání. V té době jsem používala výhradně gumičky typu telefonní drát, nebo ustřiženou gumu od silonkové ponožky. I to jsou šetrnější způsoby, jak si sepnout vlasy. Ale jedním z největších zjištění pro mě bylo, že ani zdaleka nedokáží s vlasy takové zázraky, jako saténová gumička scrunchie. Hned po prvním vyzkoušení jsem se do ní zamilovala a od té doby nepoužívám žádnou jinou. Byl to pro mě obrovský krok kupředu. Vlny po sundání scrunchie jsou naprosto neporušené, zásah v podobě culíku nebo drdolu vůbec není znát.

Dávat vlasům to, co potřebují

Mnohem lépe mi vlasy začaly držet do dalších dní, když jsem se naučila vychytat, kdy a co jim mám dodávat. Tohle je v začátcích velká neznámá - chtějí mé vlasy protein, hydrataci, nebo snad obojí??? Jak to mám k čertu poznat?! Odpověď je - studuj a dej si čas. Tohle pozná až zkušená curly girl. Bude to chtít alespoň pár měsíců pokusů/omylů, studování článků a příspěvků k tomuto tématu, velkou vnímavost ke svým vlasům, a možná do jisté míry i intuici. Více se zde k tomu rozepisovat nebudu. Tohle téma by mohlo vydat i na knihu, a naštěstí nyní už je na internetu o tom dostupných informací dostatek, dokonce i v češtině.

Takhle mé vlasy vypadaly druhý den, nebo i pár hodin po mytí. Když jsem ještě nevěděla jak na ně, a co jim dopřát.
Dole: SEDMÝ den po mytí!!! Takhle to může vypadat, když si najdete vhodné produkty a rutinu právě pro vás. Nahoře washday s šamponem a kondicionérem Tabitha JK a gelem Original Sprout v kombinaci s Kinky-Curly custard, a dole vlasy po sedmi dnech bez jediného refreshe!
Dole: 5. den!!! A další příklad vychytaného washday: Nahoře v den mytí s šamponem Logona baby, kondicionérem Farfalla divoká růže s přidaným hrachovým proteinem, styling gel ze lněného semínka + Green People. Dole 5. den po umytí bez refreshe. 

Nezatěžovat vlasy přílišným množstvím produktů

V jednoduchosti je krása. Obzvláště máte-li nižší poréznost, není třeba používat vždy šampon/cowash, masku, kondicionér, leave-in, pěnu, gel... Méně je více, a alespoň ze začátku se určitě obejdete bez kombinací více stylingových produktů. Při nízké poréznosti nebo jemných vlasech zajisté budete mít lepší výsledky bez leave-in kondicionéru. A rozhodně není potřeba v jednom mytí použít masku i kondicionér. Alespoň za mě je rozhodně lepší zvolit buď jedno, nebo druhé. A pokud vaše vlasy až tak neprahnou po hydrataci, poslechněte je, a masky nedělejte příliš často. Jsou to časté začátečnické chyby, podle vzoru velkých youtuberek začít používat hned všechno, co ony, a to najednou. Začínejte ale naopak s minimem, a až postupně přidávejte a poznávejte, co to s vlasy dělá. A přitom budete pilovat techniku a získávat ve všem cvik.

Naučte se vytvořit objem

Na začátku CGM s tím skoro každá bojujeme. Když se daří vytvořit definované ruličky, nedaří se nahodit zároveň i objem a vlasy jsou uplácnuté. Zdá se, že je na výběr buď jedno, nebo druhé. Běžný objem našich vlasů se kamsi vytratí a najednou je asi poloviční, než byl před pokusy o CGM.

Moje začátky nebyly jiné. Druhý den po umytí, nebo někdy už i po pár hodinách, jsem si připadala strašně. Vlasy naprosto bez objemu, jako bych najednou měla pět chlupů na hlavě, a vlny nikde. Učesat se nemůžu. Tak co teď s tím?

Odpověď zněla, začít dělat něco jinak - zaměřit se pouze na objem a neřešit tolik definici! To obnášelo naučit se stylingové techniky, které objem podpoří, a naučit se správně vlasy fénovat. Od té doby, co se mi začal dařit objem, vlasy vypadaly i v dalších dnech o dost lépe. Už tolik nevadilo, že se vlny vytrácí. Když jsou vlasy objemné, pořád vypadají k světu.

Co se týká stylingu pro objem, doporučuji buď dělat styling hlavou dolů - jak na to se mrkněte třeba tady. A nebo, pokud preferujete z jakéhokoliv důvodu styling hlavou vzhůru, krásné video nedávno natočila Anička. Najdete ho zde. Sledujte, jak pracuje s Denmanem a jakým směrem natahuje jednotlivé sekce vlasů. Natahuje je kolmo od hlavy, tak, aby se jí prameny vlasů natvarovaly tím směrem, kde je chce mít i po uschnutí. Ne připláclé k hlavě, ale hezky od hlavy, což tvoří objem.

A co se týká správného fénování, video jak fénovat pro objem můžete shlédnout zde.

Zbavte se touhy a přehnaných očekávání

Refresh prostě není většinou potřeba. I když se některé z pramenů už zcela narovnaly, a frizz se začíná čím dál víc hlásit o slovo. To ke kudrnatým a vlnitým vlasům prostě patří, a i tak jsou kouzelné a rozverně krásné. Je potřeba se srovnat s tím, že nejsou vždy dokonalé. Nebudou pořád tak hezké, jako po umytí. Takhle to prostě nefunguje. Je možné, že časem si najdete ty pravé techniky a produkty pro vás, se kterými vaše vlasy budou naprosto spokojené, a díky tomu i vydrží krásné více dní. Ale to hlavní při CGM je, a vždy bude, milovat své vlasy takové, jaké opravdu jsou.

Vaše Crunchy Míša ve spolupráci s Crunchy Jarčou.

Díky Curly Girl metodě mi vlasy dost zhoustly, a také jsem se naučila, jak docílit většího objemu. Postupně jsem se naučila své vlasy milovat, i když vypadají třeba takto. A refreshe už nedělám téměř nikdy.