Touha po delších vlasech je něco, co naprostou většinu nás žen spojuje. S dlouhými vlasy se cítíme žensky, přitažlivě, líbíme se samy sobě. A přitom málo která žena se pyšní tak zdravě a rychle rostoucími vlasy, které dokáží bez většího poškození a prořídnutí dosáhnout délky třeba až do pasu, nebo i níže.

Navíc v začátcích Curly Girl metody se mnohé z nás odhodlají k radikálnímu střihu vlasů (tzv. big chop). Rozhodneme se tak většinou proto, abychom se zbavily vlasů zničených celoživotní nesprávnou péčí, odhodlané pokračovat už pouze ve správné péči. Chceme si nechat narůst vlasy nové a ozdravené. Dalším důvodem bývá pokus vlasy odlehčit, a docílit tak většího zvlnění. Svou délku vlasů bychom ale rády měly honem rychle zpět, a k tomu ideálně bujnou kštici.

Můj "big chop". Vlevo začátek CGM květen 2019, uprostřed první velké zkrácení hned na začátku CGM střihem tzv. na jednorožce (také květen 2019), vpravo druhé velké zkrácení v listopadu 2019, tentokrát upravení střihu od kadeřnice. (Unicorn mi absolutně vůbec nevyhovoval.)

To, jak rychle a jak kvalitní a husté vlasy nám porostou, máme převážně dáno do vínku geneticky, ale také naším zdravotním stavem a výživou. Růstu vlasů se tedy dá pomoci převážně tím, že se budeme snažit udržovat svou tělesnou schránku zdravou a budeme přijímat dostatek všech potřebných živin ve stravě. Na růst a vypadávání vlasů mají velký vliv také hormony. I tomu, aby náš hormonální systém dobře fungoval, se dá pomoci. Ale nezapomínejme ani na stres, který může značně zhoršovat kvalitu a vypadávání vlasů. Měli bychom tedy pečovat nejen o své fyzické zdraví, ale i o zdraví duševní.

To vše jsou zcela všeobecná doporučení a úvahy. Jak se ve svém životě zařídíme ohledně jídelníčku, zvládání stresu, dostatečného odpočinku a péče o své zdraví, je zcela v našich rukou.

Navíc jsou tu i způsoby, jak růst vlasů podpořit zvenčí. A já jsem se na začátku tohoto roku rozhodla, že je budu postupně testovat a přinášet vám pravidelné zhodnocení mých výsledků a tipy, jak konkrétně s jednotlivými produkty pracovat.

Co budu zkoušet

 • ricinový olej se zázvorem
 • Righteous Roots Rx olejové sérum pro růst vlasů
 • No poo metoda - bezšamponová metoda mytí vlasů (a celková péče o vlasy pomocí čistě jen darů přírody)
 • káva - různé variace masky na vlasy z kávy
 • a jeden z přípravků si ještě ponechám v tajnosti, zatím ho nemohu zveřejnit, ale včas se o něm dozvíte.

Každý produkt či metodu budu testovat po dobu 2 až 3 měsíců a pravidelně na začátku každého měsíce budu měřit délku svých vlasů.

Toto není žádný vědecký pokus. Vím o tom, že měření vlasů může být zkreslené, vlasy mohou růst v průběhu roku jinou rychlostí v závislosti na ročních obdobích, a také se účinky jednotlivých metod mohou vzájemně prolínat. Neberme to, prosím, příliš vážně a přísně. Pustila jsem se do této akce spíše ze zvědavosti a pro zábavu. Dává mi smysl hodnotit jednotlivé metody spíše podle mých pocitů. Účelem je jednotlivé metody vyzkoušet, zjistit a porovnat informace a poznatky pro jejich příští praktikování, pro sebe i pro vás.

No poo metodu jsem zařadila do testování, protože jsem při ní zaznamenala výrazně rychlejší růst vlasů, a zajímá mě jak rychle porostou, když se k ní na čas vrátím. V rámci No poo budu testovat různé způsoby mytí, včetně ajurvédských bylinek, lněné mouky a kvásku.

Původně jsem nic takového neplánovala, ale díky vašim podnětům jsem se také zamyslela nad podporou růstu vnitřně, užíváním doplňků stravy. A udělám to následovně.

Protože nerada užívám doplňky stravy typu vitamínových tablet z lékárny, půjdu trochu jinou cestou. Nejsem přesvědčena o jejich účinnosti ve srovnání s pestrou, vyváženou racionální stravou. Raději si dám pozor, aby můj jídelníček obsahoval důležité živiny, vitamíny a minerály, než abych je do sebe cpala ve formě kapslí. Navíc tablety často obsahují pro mě nežádoucí látky jako barviva, plnidla apod. Takže podpořím růst i vnitřně, ale tím, že:

 1. se ještě více zaměřím na příjem dostatku živin, vitamínů a minerálů ve stravě
 2. zařadím doplňky stravy podporující správnou činnost hormonálního systému, která s růstem a padáním vlasů často velmi souvisí. Konkrétně to budou kvalitní probiotika doporučovaná skupinou Svět non toxic (a k tomu samozřejmě prebiotika, aby to fungovalo) a také pupalkový olej v kapslích.

Tyto doplňky prostřídám v průběhu roku a budu užívat souběžně s podporou růstu zvenčí.

O stravě a doplňcích vám budu průběžně zveřejňovat posty na našem instagramu, a poté přichystám možná i samostatný článek.

Pod hashtagem #takjakrostou sledujte všechny posty o této výzvě na instagramu a na facebookové skupině Curly Girl metoda | Kudrnaté vlasy přirozeně a navždy.

A teď už se pojďme podívat, co a jak jsem začala testovat jako první:

Zázvor a ricinový olej

Tato dvojka je nadupanou kombinací nejosvědčenějších způsobů, jak podpořit růst vlasů. Ricinový olej je znám od nepaměti svými stimulačními účinky k růstu vlasů, řas a obočí. Zázvor už nejedné ženě pomohl nakopnout rychlost růstu vlasů svou schopností intenzivně prokrvit pokožku hlavy. Podívejme se na tyto dva “svaté grály růstu” podrobněji.

Zázvor

To, co známe jako zázvor, jsou oddenky rostliny zingiber officinale - zázvor lékařský. Jako léčivá bylina má své místo ve východní medicíně a především v ajurvédě, kde je považována za jednu z nejúčinnějších složek, které nám příroda nabízí. Staré indické učení používá zázvor k léčbě zažívacích a srdečních potíží nebo při respiračních onemocněních. Sami na něj možná spoléháte při nachlazení. Zázvor posiluje obranyschopnost buněk a má stimulační účinky. Působí jako tzv. oběhový stimulant vlasových folikulů. To znamená, že gingerol, pálivá látka obsažená v zázvoru, po aplikaci prokrví pokožku hlavy, což funguje podobně jako masáž hlavy. Další látky obsažené v zázvoru pak mají lepší možnost proniknout do hlubších vrstev pokožky, a vyživit tak vlasové váčky. Kromě toho, že zázvor obsahuje celou řadu vitamínů a minerálů, je také potravinou s vysokým obsahem mastných kyselin, které hloubkově vyživují kožní a vlasové buňky. Výsledkem působení zázvoru po pravidelné kůře jsou pevnější a zářivější vlasy, které se přestávají lámat. Zázvorová kúra ale především omezuje vypadávání vlasů, i to sezónní.

Ricinový olej

Ricinový olej obsahuje vitaminy, bílkoviny a mastné kyseliny, které vlasové folikuly vyživují a podporují jejich růst. Používá se proto při podpoře růstu vlasů, řas a obočí. Zlepšuje kvalitu vlasů a posiluje je, pomáhá vyrovnávat pH pokožky hlavy a tak snižuje riziko vzniku lupů a poškození vlasů. Obsahuje unikátní kyselinu ricinolejovou. Tato kyselina dodává oleji vlastnosti, které u jiného rostlinného oleje nenajdeme. Jedná se hlavně o vysokou viskozitu a silné hojivé účinky. Proto se používá především k rychlému hojení jizev, při péči o suchou a poškozenou pokožku, na regeneraci namožených svalů a bolavých kloubů, a v neposlední řadě na lámavé nehty. Tento univerzální zázrak jistě stojí za to si vyzkoušet.

A jak je to v praxi

Zázvor a ricinový olej používám od začátku ledna, vždy před mytím vlasů. Různě to střídám, při každém mytí použiji něco. Samotný zázvor se nebojím dát klidně každé mytí. Oleje tak často používat nechci. Ty raději dávám každé druhé mytí. Takže v praxi to vypadá tak, že jednou dám samotnou zázvorovou šťávu, příště zase směs šťávy a olejů, nebo olejů s mletým zázvorem, a když se mi nechce vůbec nic, tak si jen dám pár kapek ricinového oleje na prsty a promasíruju pokožku.

Růst jsem zaznamenala až nečekaně rychlý. Ale nutno dodat, že mi vždy rostly vlasy poměrně rychle. Jen jsem to nikdy neměřila. První měření bylo 1. ledna, a druhé 1. února. Naměřila jsem nárůst neuvěřitelných 5 cm. Ale i pocitově jsou vlasy najednou hrozně dlouhé. I kdyby měření bylo nějak zkreslené, už na pohled to není rozdíl třeba tří cm, ale rozhodně víc. Jsem moc zvědavá na další měsíce. Je možné, že jsem teď růst rychle nakopla, a pak se zase trochu zpomalí.

První a druhé měření.

Vlasy mi také okamžitě přestaly tolik padat, a to hned po jednom použití ricinového oleje. Následující mytí jsem k mému údivu nenašla ve vaně téměř žádné vlasy. Nyní běžně vytáhnu z vany po mytí takovýto chuchvalec. Kdybych vám ukázala, kolik mi jich padalo ještě v prosinci, ta dlaň by byla úplně plná.

i ve vlnitém stavu je rozdíl markantní. Tyto fotky jsou také přesně měsíc od sebe. 

JAK NA TO

Zázvor, ricinový olej, nebo obojí dohromady se dá aplikovat mnoha různými způsoby. Používám je sice už od začátku ledna, se zveřejněním článku jsem ale čekala, až je vyzkouším všechny, abych vám mohla podat kompletní informace. A tady jsou:

Samotná zázvorová šťáva

Hned ze začátku vás upozorním, že někteří jedinci mají pokožku velmi citlivou na pálivé látky, nebo dokonce alergii na zázvor. V takovém případě by vás zázvor mohl i nehezky popálit, nebo přinejmenším nepříjemně podráždit. Pokud si nejste jisti, zda k takovým jedincům patříte, raději předem proveďte test snášenlivosti na kousku kůže. Pokud by vás dráždila čerstvá zázvorová šťáva, můžete ještě vyzkoušet odvar, ten by měl být slabší. Na jeho přípravu postačí zhruba dvě polévkové lžíce nastrouhaného zázvoru. Přelijete je jedním hrnkem vroucí vody, přikryjete, a necháte 20 minut louhovat. Potom přecedíte.

Já naštěstí zázvor snáším dobře i v čerstvé podobě. Je mi dokonce na pokožce hlavy velice příjemný. Připravuji si tedy čerstvou šťávu následujícím postupem.

NÁVOD NA PŘÍPRAVU:

Zázvor o velikosti třeba tak 10 cm oloupu a nastrouhám na nejjemnější kousky. Přes utěrku z něj vymačkám šťávu, kterou naliji do lahvičky s uzoučkým hrdlem.

Můžete použít třeba lahvičku s aplikátorem, pokud vám doma zbyla po nějakém vlasovém séru. Dá se také zakoupit např. v e-shopech s kadeřnickými potřebami. Já používám lahvičku zakoupenou v obchodě s elektronickými cigaretami, která má opravdu hodně uzoučký aplikátor, díky čemuž se mi s ní šťáva i oleje perfektně nanáší přímo na pokožku. Má totiž původně sloužit k míchání vlastních liquidů do elektronických cigaret a k jejich snadnému plnění. Myslím, že obchod s elektronickými cigaretami najdete v každém větším městě. Např. obchod Vaprio.cz má pobočky po celé ČR a SR, a nebo e-shop. Je to konkrétně tato lahvička.

Aby se vám do lahvičky podařilo tekutinu nalít, bude potřeba něco jako trychtýř. Tak malinkatý trychtýřek nejspíš doma mít nebudete. Dá se to vyřešit tím, že si lahvičky pořídíte rovnou dvě, a jednu z nich zhruba v polovině rozříznete. Rozříznutou lahvičku zasunete aplikátorem do té druhé, a šťávu lijete skrz ni. Na fotografii níže vidíte, že já k tomuto účelu používám velkou injekční stříkačku.

Čerstvou šťávu aplikuji přímo na pokožku a lehce promasíruji bříškama prstů. Nechám působit hodinu, a pak vlasy umyji. Nechávala jsem klidně i déle, ale zhruba po hodině už zázvor přestane na pokožce hřát. Znovu opakuji, že pokud jste na zázvor citliví, dejte si pozor. Kdyby vás to hodně pálilo, určitě hned smyjte.

Samotný ricinový olej

Píši samotný, ale úplně samotný ricinový olej se kvůli své vysoké viskozitě používá špatně. Hůře se nanáší, a když se dostane na vlasy, jde velmi těžce umýt.

Úplně samotný ho lze použít, ale chcete-li se vyhnout nepříjemnostem, používejte ho jedině v malém množství (několik kapek) rozetřený na prstech, a vmasírujte přímo do pokožky hlavy.

Chcete-li ho aplikovat ve větším množství, bude lepší naředit ho jiným, lehčím olejem. Ideální je olej jojobový, ale také třeba arganový, hroznojádrový, slunečnicový, brokolicový, mandlový apod. Jaký poměr olejů bude pro vás nejlepší, si musíte vyzkoušet a časem vyladit sami. Z vlastní zkušenosti doporučuji poměr zhruba dvě třetiny lehkého oleje na jednu třetinu ricinového oleje.

POSTUP: Smíchám jednu lžičku ricinového oleje a dvě lžičky jojobového, a toto množství postupně aplikuji na pokožku a masíruji. Snažím se cílit olej na pokožku a né na vlasy. Nechám působit tak dlouho, jak mám zrovna čas. Někdy třeba celé dopoledne, nebo alespoň hodinu. Poté vlasy umyji lowpoo šamponem, důkladně a na dvakrát.

Výše popsaným způsobem aplikuji olej při suchých vlasech. Nejde o masku na vlasy, ale snažím se nanášet jen na pokožku. Pak vše důkladně umývám a péči v podobě kondicionéru použiji až následně. Pokud ale nanášíte oleje přímo na vlasy, jako masku, dělejte tak VŽDY NA MOKRÉ VLASY. I tato varianta je možná, pokud chcete svým vlasům zároveň dopřát hydratační zábal. V tom případě vlasy namočte, směs olejů naneste na pokožku i celé délky, zabalte do igelitové čepice, sáčku či potravinářské fólie, omotejte ručníkem a nechte působit cca 30 minut. Pokud dělám masku na vlasy, někdy to také kombinuji. Namočím vlasy, oleje nanesu hlavně na pokožku, a do délek nanesu některý výživný kondicionér či masku.

JAK OLEJE DOBŘE VYMÝT

V případě potíží s vymýváním olejů zkuste vylepšit techniku mytí. Před nanesením šamponu nejprve vlasy hodně propláchněte teplou vodou a přitom drbejte bříšky prstů. Šamponu na poprvé naneste dostatečné množství, aby to všude pořádně pěnilo. Promasírujte, zajistěte, aby se šampon dostatečně prolnul s vodou (případně přidejte sprchou trochu vody), a nechte 2 - 3 minuty působit. Pečlivě vypláchněte, a postup zopakujte. Nyní už postačí menší množství šamponu, aby dostatečně pěnil.

Zázvorová šťáva s ricinovým olejem

Zázvor s ricinovým olejem můžete také smíchat, a zkombinovat tak jejich účinky v jednom mocném elixíru.

Připravte si každé zvlášť tak, jak jsem popsala v jednotlivých postupech, nalijte šťávu a směs olejů do lahvičky, a dobře protřepejte, aby se obě složky spojily. Nanášejte aplikátorem na pokožku, promasírujte a nechte působit opět třeba hodinu.

Pokud nanáším jen na pokožku, tedy nechávám vlasy suché, nechávám tuto směs někdy i přes noc. Abych zabránila umaštění ložního prádla, sepnu si vlasy do vysokého culíku (ananas) a udělám si turban ze starého bavlněného trička.

Upozornění! Přes noc nenechávejte vlasy mokré. Pokud nanášíte masku i na celé vlasy, tedy na mokré, nechte ji maximálně hodinu. Pro vlasy a hlavně pro pokožku hlavy není zdravé nechávat je dlouho namočené. Vlasům můžete způsobit hydratační únavu, a pokožce hlavy rozmnožení patogenních mikroorganismů, např. kvasinek. (Mohou způsobovat lupy, svědění apod.)

Opět opakuji, pokud vás zázvor přímo pálí, smyjte ho okamžitě! Má příjemně hřát nebo lehce štípat. Né nepříjemně či bolestivě.

Zázvorový prášek s ricinovým olejem

Zázvor se dá také použít mletý na jemný prášek. Zakoupíte ho jako koření, např. ve zdravé výživě. Mletý zázvor použijte určitě ve směsi, třeba s oleji. Sám by se vám těžko nanášel. Oleje namíchejte podle již známého postupu. Množství bude ideální půl lžíce ricinového oleje na jednu lžíci lehčího oleje (jojobový apod.), přidejte 1 - 2 lžičky mletého zázvoru a rozmíchejte na hladkou kašičku. Tu naneste po celé pokožce hlavy a nechte působit až hodinu. Poté vlasy a pokožku umyjte. Opět se tento způsob dá nakombinovat s maskou na vlasy. V tom případě vlasy nejprve namočte, naneste směs na pokožku, do délek naneste směs olejů či masku. (Nevím, jestli by mělo smysl do délek dávat taky zázvor.) Zabalte a nechte působit půl hodiny.

Zleva ricinový olej (DM drogerie), jojobový olej (netoxicka-domacnost.cz) a mletý zázvor (zdravá výživa). Na fotce vpravo hotová kašička.

Asi by se dalo smíchat mletý zázvor pouze s vodou či hydrolátem a vytvořit tak pastu. To jsem ale ještě nezkoušela. Můžete to otestovat a podělit se v diskuzi.

Zázvor přidaný do mycí směsi

Při No poo metodě máte jednu výhodu. Zázvor můžete jednoduše přidávat do mycí směsi při každém mytí. Mycí směsi se nechávají minimálně pár minut působit, aby fungovaly. Tudíž zároveň s mytím můžete i zajistit prokrvení pokožky zázvorem.

Při použití mouky můžete mouku rovnou smíchat s čerstvou zázvorovou šťávou a vytvořit tak “těstíčko”, kterým vlasy umyjete.

Za použití ajurvédských bylinek bude lepší použít zázvorový prášek. Bylinky se totiž musí zalít horkou vodou, nechat vychladnout na přijatelnou teplotu a pak už se nanáší na vodou propláchnuté vlasy a pokožku.

To jsou všechny mé dosavadní poznatky o používání zázvoru a ricinového oleje. Pevně doufám, že pro vás budou přínosné a inspirativní. Budu moc ráda za všechny vaše podněty a nápady. Směle je vkládejte do diskuze pod článkem, nebo u mých příspěvků na sociálních sítích. Také v případě jakéhokoliv dotazu se neváhejte na mě obrátit. Přeji úspěšné pokusy a ať rostou!

12. 4. 2020

NOVÉ ZKUŠENOSTI

V druhé polovině března jsem k výše popsaným způsobům a formám použití zázvoru a ricinového oleje zařadila další:

Zázvor v podobě CO2 extraktu

Jde o extrakt získaný nejčistší metodou - vysokotlakou extrakcí přírodním kysličníkem uhličitým. Neobsahuje žádné zbytky rozpouštědel, anorganických solí a těžkých kovů, žádné bakterie schopné reprodukce.

Tyto extrakty jsou rozpustné v oleji, jeho použití je tedy jednoduché. Stačí ho nakapat do nosného oleje.

Zázvor CO2 extrakt zakoupíte zde.

Nezapomeňte, že v e-shopu Nature-store máme stálou slevu 10% pro naše čtenáře a sledující. Stačí, když si do objednávky zadáte slevový kód Misa10 a sleva se vám z celkové ceny odečte.

Musím přiznat, že CO2 extrakt mě zprvu nelákal. Myslela jsem, že je to varianta pro ty línější z nás, komu se nechce strouhat a připravovat čerstvý zázvor. Ale jsem hrozně ráda, že jsem ho nakonec zkusila. Moc mile mě překvapil a potěšil. Jeho použití je oproti čerstvé šťávě extrémně pohodlné. S čerstvou zázvorovou šťávou je potíž v tom, že když ji chcete smíchat s ricinovým olejem a vytvořit tak výživný prokrvující elixír, výsledkem je tekutá směs, a chtě nechtě se vám hodně této tekutiny dostane do vlasů, přestože jste ji chtěly nanést jen na pokožku.

Oproti tomu zázvorového extraktu stačí jen pár kapiček přidat do lžičky oleje, takže vám vznikne olej s účinnými látkami zázvoru, a ten pohodlně prstama vmasírujete do pokožky.

Úplně neuvěřitelně voní. A myslím, že to bude také mnohem vhodnější varianta pro ty, koho by zázvor v čerstvé formě dráždil. Nepociťuji s ním takové to lehké štípání, opravdu jen příjemně malinko hřeje.

Začínejte vždy jen jednou kapkou extraktu do jedné lžičky oleje. Je opravdu silný. Uvidíte, jak bude působit, a příště pak můžete další jednu kapku přidat. Já jsem si takto postupně začala kapat tři kapky, a u nich zůstanu.

Jamajský černý ricinový olej

Je to olej prémiové kvality, přímo od jamajských farmářů, lisovaný tradičním ručním způsobem bez použití chemických látek, v BIO kvalitě. Má jantarovou barvu a jemné kouřové aroma.

Markantní rozdíl v tom nevidím, ale řekla bych že je o něco méně hutný než ten klasický lisovaný za studena, takže se s ním lépe pracuje. Také mi tolik nevadí jeho zápach. Aroma klasického ricinového oleje mi je totiž docela nepříjemné.

VÝSLEDKY

Zázvor a ricinový olej jsem používala 3 měsíce, od začátku ledna do konce března 2020.

Největší nárůst jsem zaznamenala po prvním měsíci (lednu), a to o 5 cm - to jsem opravdu naměřila, a to v té části vlasů, která je nejdelší, a jak jsem později zjistila, také roste nejrychleji. V dalších měsících se růst zpomalil. Už se to také nedalo tak dobře měřit, protože se začalo projevovat, že v různých oblastech rostou vlasy různou rychlostí, a začaly se objevovat větší rozdíly v délce mezi jednotlivými prameny vlasů. Je to tedy spíš odhad, ale myslím, že v únoru a březnu mi rostly vlasy zhruba o 2 - 3 cm měsíčně.

Dohromady bych si troufla odhadnout, že za ty tři měsíce mi vyrostly vlasy v průměru cca o 7 cm. (Na různých místech různě, někde víc, někde méně.)

Protože se vlasy pokaždé trochu jinak kroutí, měření jsem prováděla tím způsobem, že jsem si vždy pramen vlasů natáhla, a v tom nataženém stavu poznačila a zapsala kam dosahuje. Jenže v těch dalších měsících už to opravdu bylo po celé hlavě co pramen, to jiná délka. A tak, tímto skončily mé pokusy o přesné měření, a dál budu růst hodnotit spíše podle pocitu. Zjistila jsem, že pokud vlasy nebarvím a nemám tudíž odrosty, nemohu je prostě dobře změřit.

To ale vůbec nevadí a nebrání mi to v mých pokusech. Protože jak už jsem v úplném úvodu tohoto článku zmínila, záleží mi spíše na tom, abych vyzkoušela různé způsoby, jak podpořit růst, a vzájemně je porovnala nejen z hlediska, jak dobře fungují, ale hlavně jakými způsoby se dají praktikovat, a především jaké způsoby mi nakonec budou nejvíce vyhovovat.

A JAK TO TEDY JE S TĚMI ÚČINKY?

Co je asi nejdůležitější vědět - každé z nás rostou vlasy jinak husté a jinak rychle. To je bez debaty. A to, doufám, všechny víme a neupínáme se k nějakým zázrakům.

Co jsem zmiňovala už od samého začátku, ale musím to zopakovat - MĚ vždy vlasy rostly rychle. Jen jsem to nikdy dřív neměřila. Což je možná škoda, ale stejně by to nebylo přesné. ☺

I přes tato fakta, částečně dá-li se to brát podle mého měření, ale hlavně to beru podle mých pocitů, si myslím, že používání zázvoru a ricinového oleje opravdu “nakoplo” vlasy k rychlejšímu růstu, a to hlavně v prvních týdnech užívání. Později se to opět ustálilo a myslím, že se to vrátilo k normální rychlosti růstu. Bude zajímavé pozorovat, jestli se tento efekt dočasného zrychlení růstu bude opakovat, když zázvor nebudu delší dobu používat, a později se k němu vrátím.

Nejdůležitější úžasný účinek ricinového oleje se zázvorem

Z čeho mám obrovskou radost, a co jsem vypozorovala nejen já, ale i spousta mých kamarádek a žen, které se zapojily do výzvy je fakt, že při poctivém pravidelném používání zázvoru a ricinového oleje, ať už zvlášť, či obojího dohromady, mi velmi rychle přestaly vypadávat vlasy. Myslím tím to, že už nevypadávají v nadměrném množství, než je zdrávo. Padaly mi opravdu hodně. A už několikrát jsem si ověřila, že jakmile zázvor s ricinem vysadím, opět rychle padat začnou. V druhé polovině února jsem totiž nějak ztratila chuť a neměla jsem čas a náladu, a tak jsem se 14 dní vůbec na nějakou podporu růstu nezmohla. Za těch 14 dní při každém mytí opět vypadlo víc a víc vlasů. A když jsem s tím potom opět pořádně začala, zase rychle padat přestaly.

Vlevo asi po 14 dnech užívání zázvoru a jednom použití ricinového oleje, uprostřed po 14 dnech pauzy od všeho, vpravo druhé umytí po návratu k ricinu a zázvoru. 

CELKOVÉ POZNATKY A MÉ POCITY

Chtěla bych hlavně uvést na pravou míru to, že podpořit růst vlasů se určitě dá, a podle mého názoru a zkušeností se to dá i tímto způsobem, tedy vnějším použitím různých stimulačních prostředků v kombinaci s pravidelnou masáží pokožky hlavy.

Nesmíme ale zapomínat, že nejdůležitější je náš genetický předpoklad pro růst vlasů. Můžeme růst podpořit, hlavně kvalitní a vyváženou stravou, dobrou životosprávou, a dál tedy i různými stimulanty.

Ale nikdy nemůžeme obelhat geneticky danou délku růstové fáze cyklu našich vlasů. Ta se NEZMĚNÍ !!!

V praxi to znamená, že jsou lidé, kterým nikdy vlasy nedorůstají do větších délek než např. po ramena. Maximální možná délka vlasů se u každého z nás liší. Je daná právě tím, jak dlouhá je růstová fáze našich vlasů, tzn. jak dlouho nám vlas zůstává, od chvíle, kdy začne růst, do chvíle, než vypadne. Což u někoho může být rok nebo dva, u někoho třeba 6 let.

Můžeme toho ale udělat spoustu pro to, abychom docílili své maximální možné délky.

Tyto informace jsem se dozvěděla od kadeřnice Terezy Vlasákové, která na svém YouTube kanálu má spoustu užitečných videí, díky kterým své vlasy lépe pochopíte. A tady jsem vám udělala stručný výtah z jejího videa o růstu vlasů, s modifikací pro naše účely CGM. Pod ním najdete i zmíněné video. Vřele doporučuji tuto šikovnou slečnu sledovat.

CO DĚLAT, ABY VÁM VLASY NAROSTLY DO VAŠÍ MAXIMÁLNÍ MOŽNÉ DÉLKY

 • Pravidelně si nechat zastřihávat konečky - každý má trochu jinou frekvenci nutnosti zastřihávání konečků, všeobecně se doporučuje jednou za 3 měsíce zasřihnout o 1 cm, někomu to stačí třeba jednou za 5 měsíců (nízkoporézní vlasy), někdo naopak musí častěji. Aby se vlasy netřepily dál než jen na konečcích a nebylo potřeba je hodně stříhat, ale vždy jen o centimetr, musí se dodržovat pravidelnost. POZOR, roztřepení konečku nemusí být okem viditelné, nepoznáte to sami. (proto se taky sami nestříhejte, rozhodně né nůžkama které na to nejsou určené!!!)
 • Dodržovat zásady správné péče o vlasy - při zvládnuté CGM o tohle máte postaráno.☺ Včetně pravidelného důkladného a správného mytí pokožky hlavy!!! A vší další péče.
 • Správné fénování - to, že je fénování škodlivé je mýtus!!! Vlasům a pokožce naopak nesvědčí když jsou dlouho vlhké.
 • Zamezit mechanickému poškozování vlasů - aby se netrhaly o kabelku na rameni, šetrně sundavat gumičku - úplně nejlepší z mé zkušenosti je saténová gumička - hlaďoučce sklouzne z vlasů aniž by je poškodila a aniž by vám porušila kudrny
 • Šetrně česat - u kudrnatých vlasů platí NIKDY NEČESAT ZA SUCHA, ale vždy jen při mytí vlasů a nejlépe ve fázi, kdy jsou vlasy nasáklé kondicionérem a mají tzv. slip, to znamená že to při česání hezky klouže a jde vám to pak hladce. Rozčesávat vlasy VŽDY OD KONEČKŮ a postupně se dostávat výš.
 • Vlasy na noc nestahovat do pevného culíku, ale do volného (ananas), tak, aby pokožka hlavy byla pořád uvolněná a nikde to netáhlo

No a jaký způsob užívání jsem si pro sebe zvolila jako nejlepší?

Moc mi nevyhovovalo míchat čerstvou zázvorovou šťávu s ricinovým olejem. Je to pak tekuté, a přitom mastné, takže se hodně toho oleje dostane i do vlasů. Co se týká zázvoru v prášku, později jsem zjistila, že prášek ve směsi s olejem není tak účinný, že je vhodné ho míchat spíše s tekutinou. Smíchat prášek s vodou či hydrolátem jsem nezkoušela, přijde mi to nepraktické a nelogické, když v tekuté formě můžu mít čerstvou šťávu.

Další pro mě rozhodující skutečnost je, že mým vlasům nesvědčí používat často olej. A to i když se ho snažím dát pouze na pokožku a vždy jen před mytím, a pak ho dokonale vymýt. Mohu ho používat ideálně tak jednou za 3 umytí.

Mé nejoblíbenější způsoby, u kterých určitě do budoucna zůstanu, jsou:

 • Samotná čerstvá zázvorová šťáva - tu mohu dávat bez obav před každým mytím a nechat působit třeba i přes noc
 • Jednou za čas lžička oleje s přidaným zázvorovým extraktem, a vmasírovat bříškama prstů do pokožky

To je snad úplně vše, co jsem zatím zjistila, vyzkoušela a co jsem vám chtěla předat o podpoře růstu vlasů, a v tuto chvíli už najíždím na nová "růstová séra" a chystám vám o nich článek. Těšte se, já se taky těším a přeji vám ať rostou a ať se kroutí.

Vaše crunchy Míša