Hned na úvod zopakuji, co už dávno známe - že nejdůležitější body v jakékoliv snaze o podporu růstu vlasů jsou:

  • zdravá životospráva a strava
  • správná péče o vlasy
  • masáž vlasové pokožky

Jak souvisí správná péče s délkou vlasů?

Protože dokud budou naše vlasy strádat, nebude o ně správně postaráno a budeme je nevhodnou péčí a manipulací poškozovat, můžou nám klidně růst extra rychle, ale bude to k ničemu. Polámou se nám, a nedorostou do takové délky, jak by mohly. Více jsem se o tom rozepsala v závěru minulého článku, konkrétně v části  s podtitulkem CO DĚLAT, ABY VÁM VLASY NAROSTLY DO VAŠÍ MAXIMÁLNÍ MOŽNÉ DÉLKY.

Proč masírovat vlasovou pokožku?

Pokožka pod vlasama je jediná část kůže na těle, pod kterou nemáme žádné svaly. Nehýbe se, a proto je náchylná k uchovávání toxinů. Další problém nastává, pokud je pokožka zanesená, její póry jsou ucpané a nemůže volně dýchat, přijímat vlhkost a hýbat se. Následkem toho mohou vlasy vypadávat. Je důležité dodržovat zásady správné péče. Mimo jiné správně a důkladně pokožku umývat, a všechny následné pečující produkty nanášet jen do délek a konců, nikoliv ke kořínkům.

Z výše popsaných důvodů je pro vlasovou pokožku neskutečně důležité a přínosné ji pravidelně masírovat, aby se mohla hýbat, prokrvit, pročistit a aby byly vlasové cibulky stimulovány. Jednak při mytí, kdy masáž pokožky bříškama prstů napomáhá také k odstranění nečistot a kožního mazu. A potom také mimo mytí, jen tak, když si během dne vzpomenete. Já osobně si vzpomenu vždy po sundání gumičky, když cítím úlevu od stažených vlasů. K té úlevě si ještě dopomůžu alespoň chvilkovou masáží, u které úplně cítím, jak se mé kořínky tetelí blahem a pokožka mi děkuje.

No a dál k tomu můžete přidat nějaký vhodný produkt, sérum či olejíček, který vám může pomoci k ještě lepší stimulaci růstu, k prokrvení pokožky a podpoře mikrocirkulace. Pokud tyto produkty obsahují olej, nebo jiné komedogenní látky, používejte je jen před mytím. Nechte působit maximálně několik hodin, výjimečně třeba i přes noc, ale hned potom vlasy a pokožku důkladně umyjte.

Vše o tom, jak k podpoře růstu využít zázvor a ricinový olej najdete v prvním dílu této série článků.

A nyní se s vámi podělím o další z mých pokusů.

Co budu tentokrát používat

I když nejsem zkušený výrobce domácí kosmetiky, začínám být čím dál víc nadšená do tohoto směru a pomaloučku začínám pronikat do úžasného světa samovýroby přírodní kosmetiky. Zatím zvládnu jen ty nejjednodušší úkony, a nemám žádné pořádné vybavení, které je k tomu nutné. Pokud je recept tak jednoduchý, že se ingredience dají odměřit po lžičkách, popřípadě po kapkách, a prostě jen smíchat či nanejvýš něco zahřát ve vodní lázni, zvládnu to bez obtíží i já.

Jak o mě asi víte, zamilovala jsem si obchůdek nature-store.cz, kde se dají sehnat všechny ty božské přírodní ingredience. Některé z nich se dají používat jen tak samotné, jiné stačí přidat třeba i do hotového produktu (hydrolyzovaný protein můžete jednoduše přidat do vašeho oblíbeného šamponu, kondicionéru či masky na vlasy), a nebo si z nich namíchat produkt zcela nový, vlastní.

A tak jsem dostala nápad: další produkty na podporu růstu vlasů si vyrobím sama.

Budou to:

  • Rozmarýnové vlasové tonikum s kofeinem a hrachovým proteinem
  • Avokádový olej s CO2 extrakty coffee a růžový pepř

V e-shopu Nature-Store máme stálou slevu 10% pro naše čtenáře a sledující. Stačí si do objednávky zadat slevový kód Misa10

Upozornění!!! Nakupování v Nature-Store je návykové! Obzvláště nákup hydrolátů a všech voňavých a příjemných záležitostí. Jak vás to dostane, není cesty zpět. ☺

Všechny ingredience pohromadě

ROZMARÝNOVÉ VLASOVÉ TONIKUM

S KOFEINEM A HRACHOVÝM PROTEINEM

Každý to má nejspíš jinak, ale já jsem zjistila, že mi nedělá dobře používat příliš často při masáži oleje. Je pro mě ideální používat je asi tak jednou za 3 až 4 umytí. A proto jsem hrozně ráda, že i co se týká domácí kosmetiky, máme zde možnost produktu bez olejů.

Tonikum jsem si vyrobila úplně jednoduché, o třech složkách. Máte-li více zkušeností s výrobou kosmetiky, a chcete-li váš produkt vyšperkovat, najděte si celý recept Jany Bejčkové na facebookové skupině Nature-Store.

Jana mi poradila, jak recept přizpůsobit tak, aby ho zvládla každá z nás.

Ingredience:

Postup:

Odebrat menší množství hydrolátu, zahřát na vodní lázni, rozmíchat v něm kofein. Až se kofein úplně rozpustí - hydrolát bude čirý a neuvidíte v něm částečky - nechat ho trochu vychladnout, a opět smíchat se zbytkem hydrolátu. Na závěr přidat 2% hrachového proteinu.

Normálně se ingredience váží. Pokud ovšem stejně jako já nevlastníte přesnou váhu, musíte si poradit jinak. Jedná se naštěstí o suroviny, které nejsou nijak nebezpečné - pokud množství malinko překročíte, nic se nestane. Jana byla tak hodná, že nám pro představu vyfotila na lžičce jeden gram kofeinu a jeden gram proteinu. Jeden gram proteinu odpovídá cca 15 kapkám.

V praxi tedy by s přesnou váhou tento recept byl: 97 g hydrolátu, 1 g kofeinu, 2 g proteinu.

Bez váhy to bude cca 100 ml hydrolátu, cca půl lžičky kofeinu a cca 30 kapek hrachového proteinu. Nebude to úplně přesné, ale nevadí.

Jeden gram kofeinu a jeden gram hrachového proteinu na lžičce

AVOKÁDOVÝ OLEJ S CO2 EXTRAKTY

CO2 extrakty jsou rozpustné v oleji a přidávají se po kapkách. Jsou velmi koncentrované. Jako nosný olej se doporučuje avokádový nebo ricinový. Protože ricinový jsem testovala už od ledna, rozhodla jsem se pro změnu a zvolila jsem avokádový olej. Pokud se rozhodnete pro ricinový, můžete vyzkoušet Jamajský černý ricinový olej, a nebo klasický lisovaný za studena.

Růžový pepř CO2 extrakt

Tento extrakt se především používá do tělové kosmetiky, kde má zeštíhlující účinky a působí proti celulitidě. Navíc také stimuluje mikrocirkulaci, což je žádoucí a vhodné k našemu účelu podpory růstu vlasů.

Růžový pepř CO2 zakoupíte zde.

Coffee CO2 extrakt

Má silné antioxidační vlastnosti. Zpomaluje stárnutí pokožky stimulováním mikrocirkulace a současně zlepšuje vzhled a zdraví pokožky. Je vhodný pro oční krémy a séra, revitalizační krémy, také mléka proti celulitidě a šampony, kde prokrvuje vlasovou cibulku a tím podporuje výživu vlasu a jeho růst.

Coffee CO2 zakoupíte zde.

Samozřejmě si můžete do třetice přidat ještě Zázvor CO2 extrakt, který taktéž prokrvuje a stimuluje mikrocirkulaci. Já si dám od zázvoru na chvíli pokoj a zkusím to nějakou dobu bez něj. Zázvorový extrakt zakoupíte zde.

Postup:

Já si sérum nemíchám předem, ale připravuji si množství přímo na jednu masáž. Takhle si mohu pohodlně regulovat, zda příště dát extraktu více nebo méně.

Odliji si jednu lžičku oleje, a přímo na lžičku do něj nakapu extrakty - jednu kapku růžového pepře a dvě kapky coffee. (Popř. může být ještě jedna kapka zázvoru CO2.) Promíchám malou špachtličkou, a mohu nanášet.

Zlehka nanesu olej na prsty, a bříškama prstů masíruji pokožku hlavy. Po masáži nechám ještě nějakou dobu působit, a potom důkladně umyji pokožku hlavy a vlasy šamponem.

Pokud se vám nechce míchat olej s extrakty před každým použitím, namíchejte si rovnou větší množství. Vyzkoušejte:

50 ml

Máte-li olej v 50 ml lahvičce, můžete přimíchat extrakty rovnou do celého množství. Na 50 ml oleje to budou 3 - 4 kapky růžového pepře a 5 - 6 kapek coffee. (Popř. ještě 3 - 4 kapky zázvoru.) Dobře protřepejte.

10 ml

Jana doporučuje odlít si olej do malé lahvičky s kapátkem. Lahvičku na 10 ml zakoupíte zde, a nebo na 15 ml zde.
Do 10 ml oleje si přidejte 1 kapku pepře a 2 kapky coffee. (Popř. jednu kapku zázvoru.) Protřepejte.

To je prozatím vše o mých nových pokusech. Zanedlouho si nechám zastřihnout konečky, takže zatím nic ani neměřím, ani nefotím. Na první srovnávací fotky a mé dojmy a zkušenosti s vlasovými séry se těšte během června.

Všechny novinky o tomto tématu můžete i nadále sledovat na našem instagramu pod hashtagem #takjakrostou a také máte vše utříděné na našem profilu ve výběru s názvem ,,Růst vlasů”.

Vlnám a kudrnám zdar!

Vaše Crunchy Míša