Existují non toxic curly girls jenom v pohádkách?

Milé krásnovlásky, vlnité i kudrnaté, vítáme vás na našem blogu. Máte non toxic domácnost a láká vás curly girl metoda? Nebo jste zkušené curly girls a rády byste postupně přešly na přírodnější, šetrnější vlasovou kosmetiku? Možná pochybujete, jestli lze s pomocí kompromisní non toxic kosmetiky docílit hebkých a hydratovaných vln a kudrn. Nebo si třeba nejste jisté, jestli se vůbec dají sehnat přípravky na vlasy, které vyhovují požadavkům obou světů.

Upřímně, není divu, že pochybujete. Ono není snadné ani zorientovat se v obou světech zvlášť, natož najít mezi nimi průsečíky. My jsme si daly za úkol je najít. A vězte, že to možné je! Moc rády se s vámi podělíme o naše zkušenosti a vychytávky. Můžete se těšit i na recenze konkrétních přípravků. Doufáme, že se nám postupně podaří připravit pro vás blog, plný užitečných informací a obohacujících zkušeností a pomůžeme vám úspěšně spojit obě cesty v jednu.

A co vlastně znamená to crunchy?

Asi si říkáte, proč si ty holky proboha říkají "crunchy" girls? V našich končinách tohle hravé slovíčko v souvislosti s kosmetikou ještě(!) nikdo nepoužívá, ale za velkou louží se (nejen) v curly světě objevuje už dost často. V mezinárodních curly vodách se stále častěji kudrnaté krásky ze všech koutů ptají po crunchy produktech, a rozhodně NEmají na mysli přípravky, které vám vytvoří křupavou krustu na vlasech!

Po čem se tedy všechny ty curly holky ptají? Zjednodušeně řečeno se shánějí po non toxic, přírodních, cruelty free, vegan produktech na vlasy bez dráždivé chemie, zkrátka po co možná nejpřírodnějších přípravcích, šetrných k člověku, zvířatům i přírodě.

Tohle vtipné slůvko se nám zalíbilo. Ukazuje totiž, že si ze sebe my "bio-eko-přírodní lesany," umíme udělat legraci. Posuďte sami:

V 90. letech se údajně v San Franciscu mezi studenty začal používat v nezvyklém kontextu výraz crunchy granola (křupavé müsli). Studenti tak přezdívali novodobým hipíkům z devadesátek, kteří měli zálibu v křupavých jídlech jako je müsli, ale i v jiných zdravých potravinách, které často křupou. Byl to výraz pro člověka žijícího v souladu s přírodou, vyznávajícího zdravý životní styl, člověka, který má úctu ke všemu živému. Postupem času se výraz rozšířil do povědomí široké veřejnosti, a jak to tak v jazyce bývá, do dalších dob přežila už jen zkrácená verze crunchy. Globálně se tak začalo označovat vše, co nějak souvisí s tímto životním stylem, tedy i přírodní non toxic kosmetika.

Je ale potřeba zdůraznit, že význam slova crunchy je dost rozvolněný a každý si ho vykládá po svém.

Důvěřuj, ale prověřuj!

Mnozí tento termín chápou spíše eticky. Co je "crunchy", je zkrátka přátelské k životnímu prostředí a nepodporuje testování na zvířatech, samotné složení a jeho čistotu už tolik neřeší. Řekněme si na rovinu, že nálepka vegan friendly zaručuje pouze to, že ve složení nenajdete složky živočišného původu. Avšak absolutně nic nevypovídá o čistotě složení. Stejně tak jako certifikát Cruelty free, který ke složení neříká už vůbec nic. Zkrátka a dobře: vždycky čtěte složení! Může vás zpětně nemile překvapit jaký chemický dryák jste si to koupili.

Té sedí to a té zas tohle

Většina kudrnatých krasavic, které se ptají po cgm friendly crunchy kosmetice hledá ale především slušné složení.

Určit, které látky jsou "crunchy", a které už jsou za čárou je ovšem dost obtížné. V zásadě záleží na tom, jak jste citliví, jaká máte očekávání a jak vysoké máte nároky na čistotu kosmetiky, kterou používáte...

Ve světě se běžně za crunchy CGM produkty na vlasy považují ty:

 • bez silikonů a sulfátů
 • bez vosků a minerálním olejů
 • vysušujících typů alkoholu
 • bez endokrinních disruptorů (parabenů, ftalátů)
 • bez rakovinotvorných látek

Takto pojem crunchy chápou například i adminky mezinárodní facebookové skupiny Crunchy Curlies And Wavies. Výše zmíněným požadavkům vyhoví jen hrstka kosmetických značek a ještě donedávna u nás ty specializované na vlny a kudrny nebyly k sehnání. Dnes už některé z nich můžete najít například na e-shopu stránek Karoliny Srncové www.kudrnatevlasy.cz Pokud vás netíží žádná zdravotní omezení, můžete s klidem sáhnout například po značkách Shea moisture, Camille rose, Giovanni, Jessicurl, Ecoslay, Kinky curly, Flora&Curl, Bounce Curl nebo Mielle Organics.

Nebuďte itchy, buďte crunchy!

Citlivější curly girls, které například trpí na alergie a ekzémy (Crunchy Jarča) nebo ženy, které se zkrátka rozhodly vyhýbat potenciálně iritující chemii a low toxic cesta je pro ně součástí zdravého životního stylu (Crunchy Míša) by měly podle nás hledat pod slovem crunchy takovou kosmetiku, která je navíc:

 • bez umělé parfemace
 • bez nešetrných konzervantů
 • bez PEG emulgačních složek
 • bez dalších potenciálních iritantů a alergenů.

Takové přípravky už můžeme s klidným srdcem označit za non toxic kompromisy.

Asi nikdo z nás by se nechtěl místo hebkých vln a hydratované pokožky, dočkat nepěkné vyrážky nebo si nevhodným výběrem kosmetiky rozjet kontaktní dermatitidu. Bohužel, ve zmíněné FB skupině Crunchy Curlies And Wavies se často nabízí pohled na zoufalé příspěvky žen, které použily s důvěrou některý ze skupinou doporučovaných produktů a prudce na něj zareagovaly, typicky vyrážkou nebo svěděním.

Volají potom zoufale: Poradíte, které značky jsou opravdu(!) crunchy? Odpovědět je bohužel složité a pravdou je, že míru toho, kolik jaké chemie v kosmetice sneseme si musíme určit každý sám. Jedno je ale jisté, posuneme se dál jen v případě, že se přestaneme spoléhat na hesla na přebalech, sundáme si z očí růžové brýle, nasadíme si ty dioptrické a přečteme si složení. Jenže! Čert aby se v těch seznamech ingrediencí vyznal! A jak si má člověk zapamatovat názvy složek, které jsou přijatelné, a které už ne? Produkty, které splňují požadavky CGM i non toxic, aby člověk pohledal. Všechno se to zdá skoro nemožné.

Nezoufejte!!

Crunchy Jarča a Crunchy Míša se hlásí do služby! Chceme být vaším kompasem v bouřlivých vodách kosmetického průmyslu.

Na našem blogu a instagramu postupně budou vznikat:

 • recenze konkrétních produktů
 • praktické chemické taháky do kapsy
 • zajímavé články o crunchy CGM v praxi
 • tipy a triky, na které nedáme dopustit
 • naše osobní příběhy a inspirace
 • videa, fotky, tutoriály
 • Curl Squad výzvy

...a mnoho dalšího

Neustále také pátráme po značkách kosmetiky, kterou bychom se nebály doporučit i citlivějším kudrkráskám nebo malým kudrnáčkům. Pár takových jednorožců už jsme na českých eshopech vypátraly, ale o tom se dozvíte zase v jiném článku. Máme důvod doufat, že už brzo se sortiment Karolinčina kudrnatého eshopu rozroste o crunchy přírůstky pro citlivky. Snad časem přibudou i ty zahraniční. Pátráme totiž i v mezinárodních vodách, ale to už se nechte překvapit. Pár takových už dokonce na kudrnatém eshopu má své místo. Najdete je snadno: stačí si do filtru na eshopu zaškrtnout heslo non toxic.

Kudrnatá bez kompromisů

Vrchol pyramidy tvoří ultra crunchy kudrkrásky, pro které je netoxická péče o vlasy jen špičkou ledovce a součástí jejich životního stylu. Mluvím o ženách, které si na hlavu dají jen to, co by samy bez výčitek snědly, o no poo curly girls. Tady už není sporu o čistotě složení, vyvstávají však jiné otázky. Je vůbec možné s úspěchem skloubit CGM a no poo metodu? I k této problematice máme s Míšou co říct. Jen si počkejte!

Vaše Crunchy Jarča & Míša